A właściwie Cracow Liberty Seminar, bo właśnie w języku Szekspira przemawiali prelegenci, odbyło się w dniach 5-6 września z inicjatywy Language of Liberty Institute, Stowarzyszenia KoLiber i Fundacji Wolności i Przedsiębiorczości. Konferencji przyświecały zasadniczo dwa cele: zapoznanie uczestników z wolnorynkowymi rozwiązaniami gospodarczymi i właściwym im modelem państwa ograniczonego, jak również promocja przedsiębiorczości i odpowiedzialności za własny los.
Całość podzielona została na dwa dni konferencji, na którą składały się wykłady ekspertów z Language of Liberty Institute, prelekcje gości specjalnych, oraz pokazy filmowe. Pierwszy dzień konferencji miał niejako wprowadzić w meandry ekonomii i nauk o polityce. Wykład Andy’ego Eyschena o korzeniach liberalizmu w tradycji klasycznej był przekrojowym spojrzeniem na poglądy myślicieli, od starożytnych po współczesnych. Kwestia postrzegania praw przynależnych jednostce przedstawiona została jako kluczowa dla zrozumienia istoty wolności.
Wesprzyj nas już teraz!
Wykłady poświęcone wolnorynkowej gospodarce zasadzały się na przedstawieniu sylwetek najważniejszych ekonomistów oraz podstawowych założeń austriackiej szkoły w ekonomii i aspektów odróżniających to podejście od interwencjonizmu państwowego. W wielu momentach można było odnieść wrażenie, że nasi rządzący słuchają się niemal jedynie interwencjonistów, co rusz myląc przyczyny i skutki występowania zjawisk ekonomicznych.
Drugi dzień Cracow Liberty Seminar poświęcony był przedsiębiorczości – rozpoczęła go projekcja filmu „Powołanie Przedsiębiorcy”, produkcji chrześcijańskiego Acton Institute, wskazującego na służebną rolę przedsiębiorców i obalającego szkodliwe mity na temat funkcjonowania biznesu. Prócz zagranicznych mówców głos zabrali również goście specjalni z Polski. Wojciech Kubań, właściciel firmy QBS Software, wygłosił referat „Czym jest biznes?”, natomiast Mateusz Nieznański z dużej korporacji budowlanej rozmawiał z uczestnikami konferencji na temat konsekwencji wyboru określonych ścieżek kariery.
Uczestnicy seminarium otrzymali konkretne wskazówki, gdzie mogą rozwijać swoje zainteresowania oraz zostali zaproszeni na kolejne imprezy Language of Liberty Institute. Portal PCh24 objął patronat nad wydarzeniem.
PCh24