Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu uznał, że dostęp do diagnostyki przedimplantacyjnej (PGD) musi być we Włoszech dozwolony. Trybunał rozpatrywał sprawę Rosetty Costa i Waltera Pavana przeciwko Włochom. Małżeństwo oskarżyło swoje państwo, w którym istnieje zakaz takiej diagnostyki, o ingerowanie w życie prywatne i rodzinne.
Rosetta Costa i Walter Pavan są nosicielami mukowiscydozy. Dokonali już jednej aborcji na dziecku, które również było nosicielem tej choroby. Włoskie prawo zabrania diagnostyki przedimplantacyjnej od 2004r. W myśl tego przepisu zabronione są także badania wykorzystujące embriony oraz zamrażanie zarodków. Nowelizacja z 2009 r. dopuszcza badania tego typu, ale wyłącznie w przypadku par bezpłodnych (korzystających z metody sztucznego zapłodnienia). Ponieważ małżeństwo Costa i Pavana nie jest bezpłodne, to nie dotyczy ich wspomniana ulga. Wyrok nie jest jednak rozstrzygający. Rząd włoski zapowiada wniesienie o ponowne rozpatrzenie sprawy do Trybunału.
Wesprzyj nas już teraz!
Prezes Włoskiego Ruchu Ochrony Życia Carlo Casini w wywiadzie dla serwisu Zenit wyraził nadzieję, że wyrok zostanie zmieniony. Podkreślił także, że ponieważ nie ma on charakteru ostatecznego, to nie zobowiązuje Włoch do zmiany prawa. Casini zwrócił także uwagę na inny aspekt: by Trybunał w Strasburgu rozpatrywał daną sprawę, konieczne jest podjęcie prób rozstrzygnięcia sprawy najpierw przed sądami we własnym kraju. Ponieważ oskarżający Włochy małżonkowie tej próby nie podjęli, to ich sprawa w ogóle nie powinna być rozpatrywana przez Trybunał.
Diagnoza przedimplantacyjna (PGD) to rodzaj diagnozy prenatalnej. Polega na genetycznej diagnozie embrionów (uformowanych dzięki metodzie in vitro) przed przeniesieniem ich do łona matki. Celem jej stosowania jest uzyskanie pewności, że do organizmu matki przedostały się tylko embriony o pożądanych cechach. W praktyce więc, w następstwie jej stosowania, często zabija się embiorny chore, lub o innej, niż pożądana, płci. Powiązanie diagnozy przedimplantacyjnej z techniką sztucznego zapłodnienia i z podejściem eugenicznym sprawia, że jest ona potępiana przez Kościół – m.in. w instrukcji Dignitatis Personae.
Źródło: zenit.org stronaoinvitro.pl (informacje o metodzie PGD)
Marcin Jendrzejczak