6 września 2012

Paraolimpiada okazją do podjęcia działań pro-life

(Action Images / FORUM)

James Parker, katolicki koordynator 14. Igrzysk Paraolimpiskich w Londynie, wezwał chrześcijan i wszystkich ludzi dobrej woli do nacisku na władze Wielkiej Brytanii w celu zmiany dotychczasowego brytyjskiego prawa aborcyjnego. Aktualne przepisy uznał za przestarzałe i dyskryminujące – zwłaszcza osoby niepełnosprawne. Zakończenie paraolimpiady to znakomita okazja do podjęcia działań w tej sprawie.

 

Parker z przejęciem opowiada o swoich doświadczeniach z Paraolimpiady. Jego zdaniem wioska olimpijska, usłana wózkami inwalidzkimi, kulami i ciałami ludzi z najróżniejszymi upośledzeniami ma w sobie coś ze świętości. – Widać w niej prawdziwą pasję życia, większą niż w nawet największych miastach – powiedział Parker. – Radość w wiosce jest wręcz namacalna. To miejsce, gdzie każdy jest szanowany i honorowany, niezależnie od tego czy zdobył medal czy nie. To też miejsce prawdziwej służby bliźniemu – dodał. Paraolimpiada przypomniała Parkerowi historię św. Wawrzyńca, któremu cesarz rzymski Walerian kazał w 258 r. przynieść skarby Kościoła. Święty przyniósł przez cesarskie oblicze biednych, niepełnosprawnych i chorych, twierdząc, że to oni stanowią prawdziwy skarb Wspólnoty chrześcijan. Został za to skazany na męczeńską śmierć.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Parker stwierdził, że Wielka Brytania umożliwiła całemu światu dostrzeżenie zdolności i potencjału osób niepełnosprawnych. Zauważył jednocześnie, że stanowi to kontrast z jej prawodawstwem, które zezwala na zabijanie dzieci z wadami genetycznymi, upośledzeniami umysłowymi czy innymi wrodzonymi wadami. Parker był zdumiony, jak niewielu uczestników paraolimpiady zdawało sobie sprawę, że gdyby zostali poczęci w dzisiejszej Wielkiej Brytanii, to prawdopodobnie zostaliby abortowani. – Każde społeczeństwo, które chce być moralnie zdrowe musi na równi cenić osoby sprawne i niepełnosprawne – powiedział Parker. Zdaniem Parkera chrześcijanie i wszyscy ceniący ludzką godność muszą walczyć o zmianę dyskryminujących przepisów prawa brytyjskiego. Zakończenie Paraolimpiady, podczas której świat i Brytyjczycy mają możliwość dostrzec wspaniałość osiągnięć niepełnosprawnych jest zaś najlepszą do tego okazją.

 

Brytyjskie prawodawstwo zezwala na aborcję w przypadku prawdopodobieństwa niepełnosprawności fizycznej lub psychicznej dziecka. Aborcja jest tam legalna także w przypadku zagrożenia życia lub zdrowia ciężarnej, a także jej narodzonych już dzieci. W praktyce często dokonywana jest także aborcja z uwagi na płeć dziecka, choć oficjalnie jest to nielegalne.

 

Główne źródła: zenit.org  emito.net

 

 

Marcin Jendrzejczak

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 306 511 zł cel: 300 000 zł
102%
wybierz kwotę:
Wspieram