24 sierpnia 2012

24 osoby aresztowane po zamachu na nigeryjską wspólnotę protestancką

(fot.REUTERS/Afolabi Sotunde)

Po zamachu na jedną ze świątyń w Nigerii na początku sierpnia zostały zatrzymane 24 osoby. Dopiero 21 sierpnia policja wykryła dwa składy broni i amunicji mające związek z zamachem – poinformował w nigeryjskiej gazecie internetowej „Business Day” szef policji w stanie Kogi, Mohammed Katsina.

 

Według szefa policji zatrzymani nie są członkami islamistycznego ugrupowania Boko Haram. Zeznali, że planowali kolejny zamach na 19 sierpnia, w dzień zakończenia ramadanu. W areszcie policyjnym zmarło dwóch spośród podejrzanych zamachowców.

Wesprzyj nas już teraz!

Podejrzani powiedzieli, że celem zamachu na świątynię był przede wszystkim jej pastor. Ale gdy nastąpiło zamieszanie, strzelano wokół do wiernych bez określonego celu. Z informacji policji wynika, że w zamachu 6 sierpnia zostało zabitych 19 osób.

Jak twierdzi „Business Day”, podczas ostatniego zatrzymania policja zabezpieczyła m.in. siedem karabinów typu kałasznikow, 1000 sztuk amunicji i 29 naładowanych magazynków, a ponadto sześć pistoletów krajowej produkcji, pojemniki z gazem oraz materiały do produkcji mieszanki wybuchowej.

Według gazety „The Nation”, 40-osobowy komitet chce zapobiec terrorowi ugrupowania Boko Haram. W skład komitetu wchodzą politycy, starszyzna szczepów, przedstawiciele Kościoła i wspólnot chrześcijańskich, ludzie interesu i byli funkcjonariusze państwowi. Jest wśród nich katolicki biskup Matthew Hassan Kukah, stojący na czele diecezji Sokoto w północno-zachodniej Nigerii.

Z informacji wynika, że komitet ma wypracować strategię zapobiegająca dalszemu rozprzestrzenianiu się terroru Boko Haram, walczącej o wprowadzenie szariatu we wszystkich 36 stanach Nigerii i zakazania zachodniej oświaty.

W przeszłości często krytykowano, że zwłaszcza politycy z zamieszkanej w większości przez muzułmanów północy Nigerii nie występowali dostatecznie ostro przeciwko działaniom Boko Haram i za mało angażowali się w poprawę infrastruktury w postaci np. szkół, miejsc pracy i budowy dróg. Prezydent Nigerii Goodluck Jonathan, który pochodzi z południa kraju uważa, że Nigeryjczycy powinni ufać we „wspólne pokonanie obecnych wyzwań”. Ciągle powtarza, że Nigeryjczycy są „narodem wierzącym”, który „nigdy nie popadł w zwątpienie”.

Licząca 160 milionów mieszkańców Nigeria jest największym pod względem liczby ludności krajem Afryki. Na południu kraju żyje wielu wyznawców Chrystusa, północ jest zdominowana przez muzułmanów. Od kiedy działa skrajne ugrupowanie islamskie Boko Haram, dochodzi do częstych ataków terrorystycznych, m.in. na posterunki policji i wojska, także na świątynie. Ogółem zginęło ponad tysiąc osób.

 

Żródło: KAI

luk

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 300 725 zł cel: 300 000 zł
100%
wybierz kwotę:
Wspieram