Jeśli Polska ruszy z wydobywaniem gazu łupkowego, to może powstać 155 tys. nowych miejsc pracy. Zyskałyby też na tym sektory przemysłu i usług.
Specjalny raport na ten temat przygotował Instytut Kościuszki. Jest to tzw. „scenariusz bazowy”, który zakłada, określone korzyści dla Polski, o ile uda się wykonać w perspektywie 10 lat pół tysiąca odwiertów rocznie.
Wesprzyj nas już teraz!
Z dokumentu wynika, że branżami, które mogą najwięcej zyskać na wydobywaniu gazu łupkowego są przemysł metalurgiczny, handel detaliczny i hurtowy, dostarczanie energii oraz produkcja maszyn. Przypadnie na nie ok. połowy ze 155 tys. nowo utworzonych miejsc pracy. Niekwestionowanym liderem jest przemysł metalurgiczny, który może odnieść największe korzyści jeśli chodzi o wzrost zatrudnienia.
Raport uwzględnia też scenariusz pesymistyczny, który zakłada wykonanie 250 odwiertów rocznie w ciągu najbliższych 10 lat. Wówczas zostanie utworzonych 120 tys. miejsc pracy. Jako przeciwwagę opracowano plan optymistyczny – 750 odwiertów rocznie i 190 tys. nowych miejsc pracy.
Źródło: wPolityce.pl
ged