Ministerstwo Finansów szykuje projekt, z którego wynika, że gdy spółka wypłaci dywidendę nie w gotówce, tylko wydając wspólnikom składnik majątku, np. budynek, akcje, itp., będzie musiała zapłacić podatek. Tak samo będzie w sytuacji, gdy sama skupi swoje udziały, by je umorzyć.
Resort finansów już teraz chciałby w takich sytuacjach pobierać podatek dochodowy, ale na przeszkodzie stoją przepisy, które sądy interpretują inaczej, niż widziałoby to ministerstwo. Z tego powodu resort przegrywa na razie w sądach i dlatego przygotowuje zmianę przepisów. Nie ma jeszcze gotowego projektu ustawy, póki co na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów zostały opublikowane wyłącznie „informacje o potrzebie planowanych zmian”.
Wesprzyj nas już teraz!
Dziś, gdy spółka najpierw sprzeda swoje składniki majątku, np. budynek, by następnie z tych pieniędzy wypłacić wspólnikom dywidendę lub wynagrodzenie za umarzane ich udziały lub akcje, to od przychodu ze sprzedaży budynku musi zapłacić podatek dochodowy. Jeśli jednak zamiast sprzedawać budynek, od razu przekaże go wspólnikom – jako dywidendę czy też wynagrodzenie za umorzone ich udziały – unika konieczności zapłaty podatku. To samo dotyczy przekazania innych składników majątku, np. akcji czy praw do znaków towarowych.
W obecnym stanie prawnym, zasadniczo otrzymanie dywidendy lub wynagrodzenia z tytułu umorzenia udziałów lub akcji jest opodatkowane u tego, kto tę dywidendę lub to wynagrodzenie otrzymuje, czyli u wspólnika, ale i tu istnieje – pod pewnymi warunkami – możliwość zwolnienia z podatku. W efekcie jest dziś możliwe, by takie przesunięcia majątkowe między spółką a jej udziałowcami w ogóle nie były opodatkowane. Taką interpretację przepisów potwierdzają sądy. Przykładowo w wyrokach z 14 marca br. i z 12 czerwca br. Naczelny Sąd Administracyjny stwierdził, że nie ma różnicy w wypłacie dywidendy rzeczowej i pieniężnej obu wypadkach spółka nie osiąga przychodu, a tym samym nie płaci podatku.
Podobnie sądy interpretują przepisy, gdy spółka skupuje od wspólników własne udziały, by je umorzyć. Wówczas również spółka nie płaci podatku dochodowego, niezależnie od tego, czy za skupowane udziały własne płaci gotówką czy np. wydając nieruchomość. Potwierdził to Naczelny Sąd Administracyjny m.in. w wyroku z 25 kwietnia br.
Proponowane przez Ministerstwo Finansów, rewolucyjnie czujne – jak widać – zmiany, miałyby oznaczać, że ta metoda, czyli tzw. optymalizacji podatkowej, przestanie istnieć. Nieopodatkowane miałyby być nadal tylko pieniężne wypłaty dywidendy lub wynagrodzenia za umorzone udziały. A oprócz tego – zaciskaj zęby, i płać!
Piotr Toboła