W całej diecezji zaledwie 7500 osób (2,2 procent populacji zamieszkującej jej terytorium) uczestniczy regularnie w niedzielnej Mszy, 60 procent praktykujących wiernych jest w wieku powyżej 60 lat. To wnioski z audytu zarządzonego przez ordynariusza Moulins (metropolia Clermont w środkowej Francji) końcem zeszłego roku. – Konfrontujemy się z rzeczywistością – tłumaczy rzecznik diecezji, ks. Michel Saint-Gérand.
Według kontroli przeprowadzonej w pierwszą niedzielę października 2011 roku, Mszę sprawowano w 92 kościołach diecezji. 71 procent uczestniczących w nich wiernych to kobiety, 29 procent to mężczyźni, 2,2 procent populacji zamieszkującej teren diecezji deklaruje regularne uczestnictwo w niedzielnej Mszy świętej. Diecezja spodziewa się, że ilość praktykujących katolików zmniejszy się w ciągu kolejnych 15 lat o 40-50 procent, co wynika z całkowitego braku wiernych w wieku między 20 a 40 rokiem życia. Przy braku nowych święceń po 15 latach w diecezji pracować będzie jedynie 15 księży w wieku poniżej 75 roku życia.
Wesprzyj nas już teraz!
Diecezji od siedmiu lat nie stać na zaspokojenie wszystkich potrzeb związanych z życiem religijnym i utrzymaniem kościołów. W 2015 roku deficyt wyniesie najprawdopodobniej około pół miliona euro.
Rzecznik prasowy diecezji, ks. Michel Saint-Gérand tłumaczy, że to rodzaj konfrontacji z rzeczywistością życia religijnego i z faktycznym stanem diecezji. – Mamy pewne możliwości naprawienia sytuacji, w szczególności funkcjonując inaczej. Musimy także wrócić do kontaktu z ludźmi – twierdzi ks. Michel Saint-Gérand. Jesienią biskup Pascal Roland przedstawi diecezji swoje rekomendacje i plan ożywienia życia religijnego.
W skali francuskiego Kościoła nie jest to odosobniony przypadek. Nadzieję budzą coraz częstsze głosy wzywające do rzeczywistego zmierzenia się z problemem.
Źródło: dici.org
mat