Co czwarty młody Europejczyk mieszka z rodzicami. Problem dotyczy zwłaszcza młodych ludzi mieszkających w krajach „nowej” Unii Europejskiej. Polska plasuje się w tym rankingu w połowie stawki, a młodych Polaków mieszkających z rodzicami jest ok. 6 milionów – takie informacje można znaleźć w raporcie, jaki przygotowała firma Home Broker.
Różnice pomiędzy państwami „starej piętnastki”, a resztą UE łatwo zaobserwować na przykładzie danych wskazujących na liczbę młodych osób, które mieszkają pod jednym dachem z rodzicami. W Chorwacji, która stara się o członkostwo w Unii Europejskiej, takich osób (w wieku 25-34 lat) jest 65,4%. Ponad połowa osób w tej grupie wiekowej korzysta z domu czy mieszkania matki i ojca w Grecji, na Słowacji, na Malcie i w Bułgarii. Zupełnie inaczej wygląda to w krajach skandynawskich, gdzie odsetek ten wynosi ok. 5 procent.
Wesprzyj nas już teraz!
Analiza przeprowadzonego badania wskazuje na przyczynę takiego stanu rzeczy. Według dokumentu, główny powód leży nie w braku pracy, lecz w trudniejszym dostępie do kredytów, który spowodowany jest niższymi zarobkami niż w przypadku rówieśników w innych krajach.
Jak wykazują autorzy raportu, największy problem stanowi zakup nieruchomości. Niewiele lepiej jest z wynajmem. Analitycy szacują, że młody człowiek, który chciałby wynająć niewielkie mieszkanie w dużym mieście, musiałby przeznaczyć na ten cel niemal połowę swoich zarobków. – Biorąc pod uwagę statystyki GUS, można dojść do wniosku, że przynajmniej jednej czwartej Polaków nie stać na zakup mieszkania – uważa Bartosz Turek, analityk rynku nieruchomości w Home Broker, autor analizy.
Analityk, patrząc na sytuację młodych osób w Polsce, zauważa, że państwo powinno zaproponować rozwiązania, które pomogłyby młodym ludziom zdobyć pierwsze własne mieszkanie. – Dobrym rozwiązaniem były kiedyś kasy mieszkaniowe – dodaje.
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna
pam