16 VII 1212 połączone armie czterech chrześcijańskich królestw iberyjskich pokonały liczniejszą od siebie armię kalifatu Almohadów. Chwała bohaterom i ich królom.
W poniedziałek mija 800 lat od bitwy pod Las Navas de Tolosa, przełomowej w historii katolickiej rekonkwisty Hiszpanii.
Wesprzyj nas już teraz!
Armia chrześcijańska, licząca w sumie od 50 do 80 tys. ludzi, składała się z oddziałów kastylijskiego króla Alfonsa VIII Szlachetnego. Połączyła się ona z siłami króla Aragonii – Piotra II Katolickiego, Nawarry pod dowództwem króla Sanchy VII Mocnego oraz armii króla Portugalii Alfonsa II Grubego. Do wojsk z Półwyspu Iberyjskiego przyłączyli się też rycerze z całej Europy wezwani przez papieża na krucjatę oraz milicje miejskie z terytoriów sprzymierzonych dowódców krucjaty. Na papieski apel odpowiedziały też zakony rycerskie.
Armia muzułmańska w liczbie od 90 do 120 tys. ludzi, była złożona z wojsk kalifa Muhammada an-Nasira. Wspierała go lekka jazda berberyjska i oddziały arabskie.
Porażka Almohadów znacząco przyspieszyła ich upadek zarówno na Półwyspie, jak i dekadę później w Maghrebie. To zakończyło rekonkwistę podjętą przez królestwa hiszpańskie.
luk