Oszczędności w wysokości 26 miliardów euro przewiduje rząd Mario Monitego po wdrożeniu w życie planu naprawczego. Środki? Reorganizacja administracji, redukcja liczby prowincji i podniesienie podatku VAT.
Takie są główne założenia specjalnego rządowego planu, nazywanego „national review”. Program zakłada głębokie cięcia. Tylko w tym roku w budżecie ma zostać 4, 5 miliarda euro, co pozwoli uniknąć zaplanowanej na październik podniesienia VAT.
Wesprzyj nas już teraz!
Wyższych podatków nie będzie się jednak dało uniknąć. VAT ma zostać bowiem podniesiony 1 lipca 2013 roku.
Kolejne oszczędności rząd poczyni redukując i łącząc poszczególne prowincje. Szczegóły mają zostać przedstawione wkrótce. Wiadomo już, że od 1 stycznia 2014 roku 10 miast, w tym Rzym, Mediolan, Neapol, Wenecja, Florencja, Turyn, Reggio Calabria, będzie miało status metropolii i zostaną zniesione działające w nich prowincje.
Cięcia dotkną też administrację centralną – zostanie ona zredukowana o 10 proc. Likwidacji ulegnie 20 proc. stanowisk kierowniczych. W ramach reorganizacji administracji ustalono nawet jaka powierzchnia ma przypadać na jednego urzędnika. W nowych budynkach ma to być 12 do 20 metrów kwadratowych, a w starych – od 20 do 25. Rząd będzie też oszczędzał na oświetleniu w budynkach użyteczności publicznej, oraz na służbowych samochodach.
Program obejmuje też koncerny farmaceutyczne na które nałożono obowiązek obniżenia o 6,5 proc. cen leków sprzedawanych w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Oszczędności zostaną też poczyniony w sektorze obrony. O 10 procent zostanie zmniejszony personel w siłach zbrojnych.
Członkowie rządu zaprzeczają, jakoby program miał objąć też szkoły. Opinię publiczną uspokajał wiceminister finansów Vittorio Grill.
W 2013 roku rząd chce zaoszczędzić 10, 5 miliarda, a w 2014 – 11 miliardów.
Źródło: rp.pl
ged