Komisja handlu międzynarodowego Parlamentu Europejskiego odrzuciła umowę ACTA dotyczącą walki z piractwem i podróbkami w Internecie. W decydującym głosowaniu wezmą udział i decyzję podejmą wszyscy europosłowie na lipcowej sesji plenarnej.
Głosowanie w komisji jest dla Parlamentu Europejskiego zaledwie sugestią jak głosować, jednak, jest wielce prawdopodobne, że cały Parlament Europejski postąpi tak jak zadecydowała w czwartek komisja handlu międzynarodowego. Podziały w sprawie ACTA mają charakter zarówno narodowościowy, jak i frakcyjny. Ze wstępnych obliczeń wynika, że na razie w Parlamencie przewagę mają przeciwnicy umowy . Za odrzuceniem są socjaliści, liberałowie, zieloni i komuniści, za przyjęciem europejscy konserwatyści i reformatorzy oraz chadecy – największa, choć podzielona grupa w Europarlamencie.
Wesprzyj nas już teraz!
Odrzucenie umowy na sesji plenarnej powinno zakończyć sprawę. Jednak Komisja Europejska zapowiada, że prace nad nią będą trwały gdyż czeka ona na orzeczenie unijnego trybunału, który ma stwierdzić czy umowa jest zgodna z europejskim prawem.
Umowa ACTA wywołała wiele kontrowersji. Przeciwnicy uważają, że ogranicza ona wolność w sieci i może służyć do inwigilowania internautów oraz krytykują surowe kary dla osób łamiących prawa autorskie. Zwolennicy podkreślają, że to skuteczna broń w walce z piractwem w sieci.
Źródło TVP Parlament
luk