19 czerwca 2012

Wkrótce Obywatelska Komisja Edukacji Narodowej rozpocznie tworzenie ruchu społecznego. Powstanie on wokół idei obrony i poprawienia jakości edukacji historycznej w polskich szkołach. OKEN chce powstrzymania szkodliwej dla szkół i uczniów rządowej reformy systemu edukacji, którą wprowadza Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Powstanie Obywatelskiej Komisji Edukacji Narodowej było reakcją na rządową reformę szkolnictwa, która m.in. ogranicza naukę historii w szkołach średnich. W obronie nauki historii prowadzony był protest głodowy, zainicjowany przez działaczy opozycji solidarnościowej z Krakowa. Kontynuowany był on przez kolejne grupy protestujących na terenie całego kraju.

 

Wesprzyj nas już teraz!

Podczas konferencji w Warszawie przedstawiono cele i strategie działania Komisji. Profesor Włodzimierz Suleja, przewodniczący OKEN, podkreślił, że wokół Komisji będzie budowany szeroki ruch społeczny. Ma to się odbywać m.in. poprzez tworzenie kół Obywatelskiej Komisji Edukacji Narodowej w terenie.

 

„Koła OKEN mogą być tworzone w lokalnych społecznościach: przy szkołach publicznych i niepublicznych, szkołach wyższych, parafiach, w lokalnych środowiskach. Wszędzie tam, gdzie znajdą się ludzie chcący wywrzeć wpływ na pozostającą całkowicie poza kontrolą społeczną sferę edukacji. Obywatelska Komisja Edukacji Narodowej stworzy i udostępni narzędzia służące do tej kontroli” – głosi oświadczenie,  którym obecnych na konferencji zapoznał prof. Suleja.

 

Zdaniem prof. Andrzeja Nowaka wymiernym sukcesem Komisji jest deklaracja minister edukacji Krystyny Szumilas, która zapowiedziała, że zmieni nową podstawę programową dla szkół ponadgimnazjalnych poprzez wprowadzenie obowiązkowego jednego modułu historycznego „Panteon ojczysty i ojczyste spory” w nauczaniu dla klas II i III.

 

To oznacza potrzebę dalszego nacisku i pracy, by tę płaszczyznę poszerzyć – zauważył prof. Nowak.

 

OKEN zwrócił się z apelem do wszystkich środowisk, którym nie jest obojętny los edukacji historycznej w polskiej szkole, by aktywnie włączyły się w prace na rzecz poprawy jej jakości.

 

Chcemy, aby Obywatelska Komisja Edukacji Narodowej stała się miejscem, w którym wypracowano by wspólne stanowisko w sprawie zmian w polskiej oświacie i sposobów jej naprawy – powiedział Adam Borowski z sekretariatu OKEN.

 

Zdaniem członków OKEN, konieczne jest jasne określenie systemu wartości, na którym będzie oparta współpraca.

Będziemy ciągle przypominać, iż zabawa w szkołę bez wymagań to kaleczenie młodych Polaków i przekreślanie możliwości odbudowania Polski ze zniszczeń totalitaryzmu – podkreślił prof. Jan Żaryn, wiceprzewodniczący OKEN.

 

 

Źródło: Nasz Dziennik

luk

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 305 605 zł cel: 300 000 zł
102%
wybierz kwotę:
Wspieram