Sejm przyjął zmiany ustawy o działalności leczniczej na mocy którego organizacje pożytku publicznego, prowadzące m.in. hospicja, nie będą traktowane jak przedsiębiorstwa. Jeszcze we czwartek nowelizacją zajmie się Senat.
Izba niższa parlamentu uchwaliła zmiany w ustawie o działalności leczniczej. Za zmianami głosowało 385 posłów, 1 osoba głosowała przeciw, a 38 wstrzymało się od głosu.
Wesprzyj nas już teraz!
Nowelizacja ustawy o działalności leczniczej zakłada między innymi, że organizacje prowadzące hospicja nie będą traktowane jak przedsiębiorstwa, a dodatkowe ubezpieczenia szpitali będą obowiązkowe od 2014 roku. Działalność lecznicza prowadzona przez organizacje pożytku publicznego ma być wyłączona z przepisu stanowiącego, że jest to działalność gospodarcza. W konsekwencji organizacje te nie będą musiały rejestrować się jako przedsiębiorcy.
Od kilku tygodni instytucje, stowarzyszenia i organizacje charytatywne, które prowadzą hospicja zgłaszały obawy, że w związku z obecnymi przepisami ustawy o działalności leczniczej nie będą mogły legalnie korzystać z pracy wolontariuszy, pieniędzy pochodzących z darowizn oraz z odpisu 1 proc. podatku. Podkreślali, że ustawa to „akcja wymierzona przeciwko społeczeństwu, niszcząca dobroczynność”.
Dodatkowe polisy są konsekwencją przepisów ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta. Zgodnie z nimi pacjenci mogą występować do wojewódzkich komisji orzekających o ustalenie odszkodowania za niewłaściwe leczenie. Suma ubezpieczenia wynosiłaby nie mniej niż 300 tys. zł (z uwagi na to, że jest to maksymalna wysokość świadczenia w przypadku śmierci pacjenta) i byłaby uzależniona od liczby łóżek w szpitalu oraz sumy ubezpieczenia w odniesieniu do jednego łóżka, która wynosi nie mniej niż 1 tys. zł.
Źródło: TVP Parlament
luk