W Pakistanie, w ostatnim czasie, islamscy duchowni często wypowiadają fatwy przeciwko kobietom. Najaktywniej walczy z ich emancypacją Maulana Abdul Haleem, były islamski ustawodawca. Sprzeciwia się on m.in. edukacji kobiet, używania przez nie telefonów komórkowych i namawia do porywania niezamężnych pracownic organizacji pozarządowych.
W maju Maulana Abdul Haleem uzasadniał konieczność zabijania kobiet w celu obrony „honoru” rodziny, splamionego przez nie. Niedawno zaś usprawiedliwiał konieczność oblewania kwasem twarzy kobiet, używających telefonów komórkowych.
Wesprzyj nas już teraz!
W artykule opublikowanym w pakistańskiej gazecie Express Tribune, pisarka Faouzia Saeed ostrzegała Pakistanki przed wydaną 11 maja b.r. fatwą, ogłoszoną w meczecie w Noshki, mieście w regionie Beludżystanu. Wzywano w niej do oblewania kwasem twarzy kobiet korzystających z telefonów komórkowych.
Na początku maja wielu islamskich duchownych ogłosiło, że formalne wykształcenie kobiet jest sprzeczne z islamem. Duchowni islamscy skrytykowali rodziny wysyłające swoje córki do szkół. Maulana Abdul Haleem przekonywał, że według tradycji islamskiej, dziewczęta nie mogą otrzymywać dyplomów i zaświadczeń o ukończeniu „świeckiego systemu edukacji”, dzięki którym mogą znaleźć zatrudnienie. Duchowny islamski tłumaczył, że kobiety podejmujące pracę poza domem,mieszają się z mężczyznami, a to jest niedopuszczalne. Haleem stwierdził również, że kobiety powinny siedzieć w domu i opiekować się dziećmi oraz członkami rodziny.
Według lokalnych mediów, aż 97 proc. szkół dla dziewcząt w powiecie Kohistan, w północno-zachodnim Pakistanie, zostało zamkniętych. W kwietniu, muzułmańscy bojownicy zaatakowali w tym powiecie szkołę średnią dla dziewcząt.
Maulana Abdul Haleem niedawno wydał kolejną fatwę, wymierzoną przeciwko pracownicom organizacji pozarządowych w powiecie Kohistan, które uczą m.in. miejscowe kobiety zasad higieny. Zdaniem islamisty, zamężne pracownice organizacji pozarządowych powinny wrócić do swych mężów, podczas gdy niezamężne powinny być porywane i wydawane za mąż za miejscowych muzułmanów.
Źródło: GatestoneInstitute, AS.