20 lat temu odwołany został rząd Jana Olszewskiego. Bezpośrednią przyczyną było ogłoszenie przez ministra spraw wewnętrznych Antoniego Macierewicza listy współpracowników SB.
Rząd Olszewskiego został powołany 23 grudnia 1991 roku. Od początku miał on trudności ze sformowaniem większościowej koalicji w rozdrobnionym parlamencie. Źle układały się także stosunki na linii rząd – prezydent Lech Wałęsa.
Wesprzyj nas już teraz!
Stopniowo wśród opozycyjnych sił politycznych i w kręgach prezydenta dojrzewał pomysł odwołania rządu Olszewskiego. Proces przyspieszyła tzw. noc teczek. Wtedy to minister Antoni Macierewicz przedstawił wyniki pracy specjalnej komisji, która miała na celu zbadać archiwa komunistycznej Służby Bezpieczeństwa i podać nazwiska polityków współpracujących z SB. Został do tego zobowiązany uchwałą podjętą przez Sejm na wniosek Janusza Korwina – Mikke.
Na liście Macierewicza znalazły się m. in. nazwiska polityków opozycji, a także samego prezydenta. W związku z tym siły polityczne pod patronatem Lecha Wałęsy podjęły szybką akcję zawiązania koalicji i odsunięcia rządu Olszewskiego od władzy. Do odwołania rządu doszło z 4 na 5 czerwca 1992 roku.
ged