4 czerwca 2012

Europejczycy coraz bardziej niechętni Unii Europejskiej

(fot. MesserWoland/commons/GNU/cretaive)

Taki wniosek płynie z ankiety przeprowadzonej w 8 krajach wspólnoty przez amerykański ośrodek badawczy Pew Research Center. Okazuje się, że wbrew nachalnej propagandzie płynącej zarówno ze strony większości europejskich polityków jak i mainstreamowych mediów, ludzie czują się zmęczeni kryzysem, mają dość nadzoru Brukseli nad budżetami krajowymi i coraz mniej ufają unijnym instytucjom.

 

Badanie przeprowadzono wśród obywateli W. Brytanii, Francji, Niemiec, Hiszpanii, Grecji, Polski, Czech i Włoch. O dziwo do największych euroentuzjastów nadal zalicza się Polska, choć i u nas nastąpił spadek poparcia. Aż 69 % naszych obywateli jest zadowolonych z członkostwa w UE, to spadek o 14 punktów w stosunku do stanu z 2007 roku. Podobny wynik mają Niemcy. Niestety (a może raczej „stety”) w pozostałych krajach euroentuzjaści stanowią mniejszość. W Wielkiej Brytanii jest ich 45%, w 37% Greków i 34% Czechów. Autorzy badania twierdzą, że tendencja spadkowa pojawiła się jeszcze przed kryzysem.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Zdecydowanie źle oceniany jest też wpływ integracji na sytuację gospodarczą krajów z badanej grupy. Takie zdanie wyraża aż 70% Greków, co chyba nikogo nie dziwi. Wśród Francuzów odsetek niezadowolonych wynosi 63%. Niezadowolenie wśród Brytyjczyków i Włochów deklaruje 61% respondentów. Podobne zdanie wraża 59% Czechów. Z kolei W Niemczech taki sam odsetek badanych ocenia sytuację pozytywnie.

 

Ciekawe są wyniki dotyczące waluty euro. W pięciu państwach eurogrupy tylko 37% pozytywnie ocenia wspólną walutę. Co najdziwniejsze zdecydowana większość nie chciałaby jednak opuścić strefy euro. W trzech państwach spoza eurogrupy większość badanych jest zadowolona z narodowej waluty.

 

Wśród badanych dominują pozytywne oceny Niemiec, jako kraju pracowitego, będącego dobrym przywódcą UE. Wyjątek stanowią Grecy, których aż 78% negatywnie ocenia ten kraj, a zwłaszcza to w jaki sposób Angela Merkel walczy z kryzysem. Jednocześnie uważają samych siebie za najbardziej pracowitych w Europie. Z kolei pozostałe państwa mają negatywny stosunek do Hellady. Szczególnie w ostatnim czasie zanotowano spadek korzystnych ocen na temat tego państwa.

 

Ogólny obraz jaki wyłania się z tych badań pokazuje, że mieszkańcy Europy zaczynają coraz bardzie racjonalnie postrzegać sytuację, w jakiej znajduje się wspólnota. Niestety można przypuszczać, że ten sygnał zostanie jak zwykle zignorowany przez rządzących, którzy tak bardzo popłynęli już na fali unioideologii, że zatracili kontakt z rzeczywistością.

 

 

Iwona Sztąberek

Źródło: www.wp.pl

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 310 251 zł cel: 300 000 zł
103%
wybierz kwotę:
Wspieram