We wtorek przed sądem karnym w Nevers (depart. Nièvre) rozpocznie się proces muzułmańskiego małżeństwa, oskarżonego o dokonanie obrzezania czterech córek. Praktyki te, powszechne w krajach afrykańskich, są zakazane we Francji. Oskarżonym grozi kara 15 lat więzienia.
Małżeństwo pochodzące z Gwinei przybyło do Francji w 1980 r. W 2005 r. przy okazji operacji wyrostka, lekarze stwierdzili, że najstarsza, 14-letnia córka małżeństwa była obrzezana i powiadomili o tym policję. Badania lekarskie wykazały, że obrzezana jest także jej młodsza siostra. Wówczas ojciec dziewczynek oświadczał policji, że nic nie wiedział o obrzezaniu córek, a czynu tego dokonała „jakaś kobieta” podczas nieobecności jego i żony. Zapewniał też, że nie wiedział o zakazie obrzezania dziewczynek we Francji. Dziewczynki deklarowały, że “nic nie pamiętają” i że “nigdy nie opuszczały” Francji. Śledztwo zostało umorzone.
Wesprzyj nas już teraz!
8 stycznia 2009 r. oddział pediatryczny szpitala w Nevers zawiadomił policję, że najmłodsza, siedmioletnia z córek małżeństwa, została przyjęta do szpitala z “racji poważnego krwawienia pochwowego”. Zdaniem lekarzy dziewczynka była poddana próbie obrzeżania, ale odmówiła poinformowania o tym co się stało. Przy tej okazji wyszło na jaw, że również jej starsza siostra została poddana temu zabiegowi w latach 2005-2009. Rodzice i tym razem deklarowali, że “nic nie wiedzieli o obrzezaniu”. Ekspertyza psychologiczna dziewczynek wykazała, że są one “całkowicie poddane władzy rodzicielskiej, a obrzezanie było w rodzinie tematem tabu”.
54-letni ojciec rodziny do 2003 r. uprawiał „zawód” czarownika i uzdrowiciela. Praktyk tych zaprzestał po wylewie, w wyniku którego stał się poważnie sparaliżowanym. Obrońca oskarżonych, Guillaume Valat uważa, że „poza stwierdzeniem faktów, powinno się przede wszystkim odpowiedzieć dlaczego do nich doszło i wyjaśnić ich kontekst kulturowy”. Według adwokat Komisji na Rzecz Zakazu Okaleczeń Seksualnych Lindy Weil-Curiel, co roku we Francji jest około czterdziestu tego typu spraw.
Ilość obrzezanych we Francji nie jest dokładnie znana. Według szacunków Krajowego Instytutu Studiów Demograficznych (INED) przeprowadzonych w 2007 r., do roku 2004 mieszkało w tym kraju ok. 50 tys. kobiet, które zostały poddane temu zabiegowi. Proces w Nevers potrwa do piątku.
Franciszek L. Ćwik