Równo 90 lat temu, 16 kwietnia 1922 roku Niemcy zawarli układ z Rosją sowiecką. Obydwa kraje zrzekły się wówczas wzajemnych roszczeń finansowych. Był to wstęp do tajnego porozumienia wojskowego, które kraje te zawarły w lipcu.
Zbliżenie Niemiec i Rosji po I wojnie światowej ułatwiła trudna sytuacja tych krajów. Podczas powojennej konferencji w Wersalu Niemcy zostały uznane winnym wywołania światowego konfliktu zbrojnego. Nałożono na nich wysokie kary finansowe. W Rosji z kolei toczyły się walki bolszewików z wspieranymi przez Zachód „białymi”.
Wesprzyj nas już teraz!
Do porozumienia między obydwoma krajami doszło podczas konferencji państw europejskich w Genui. 16 kwietnia przedstawiciele Rosji i Niemiec zawarli porozumienie w pobliskim Rapallo. Obejmowało ono cztery punkty.
W pierwszym zapisano, że Rzesza Niemiecka i Rosyjska Socjalistyczna Federacyjna Republika Sowiecka zrzekają się wzajemnych roszczeń finansowych za: „wydatki wojenne, jak i za szkody wojenne, a mianowicie te szkody, które zostały wyrządzone im oraz ich obywatelom na terenie działań wojennych wskutek operacji wojskowych, włączając w to rekwizycje dokonane na terytorium strony przeciwnej”.
Zgodnie z drugim artykułem obydwa kraje zrzekały się roszczeń wynikających ze stosowania rozporządzeń obu krajów wobec obywateli rosyjskich i niemieckich oraz ich praw prywatnych.
Trzeci artykuł stanowił, że zostaną przywrócone stosunki konsularne i dyplomatyczne między państwami – sygnatariuszami.
W czwartym artykule Rosja i Niemcy zobowiązały się nadać najwyższy priorytet w stosunkach handlowych i gospodarczych oraz w zakresie poszanowania praw mniejszości niemieckiej i rosyjskiej.
W lipcu 1922 roku sygnatariusze układu z Rapallo podpisali tajną klauzulę przewidującą współpracę w dziedzinie wojskowości.
Układ w Rapallo był pierwszym krokiem w relacjach niemiecko – rosyjskich w dwudziestoleciu międzywojennym. To między innymi stosunki dyplomatyczne między tymi państwami doprowadziły do wybuchu II wojny światowej.
Źródło: rp.pl
ged