Ambasador Węgier przy Stolicy Apostolskiej stwierdził ostatnio, że państwa Europy Środkowo-Wschodniej mogą dać impuls do odrodzenia chrześcijańskiego w Europie.
Ambasador Gábor Györiványi w wywiadzie udzielonym agencji katolickiej Zenit podkreślił, że „prawdziwi ojcowie założyciele Unii Europejskiej chcieli oprzeć Unię na wartościach chrześcijańskich.” Dodał, że „demokracja europejska tylko wtedy będzie miała sens, jeśli zostanie oparta na fundamencie chrześcijańskim „.
Wesprzyj nas już teraz!
Dyplomata wyraził nadzieję, że dzięki nowym demokracjom europejskim nastąpi odrodzenie tych wartości. „Mamy nadzieję, że być może niektóre z nowych demokracji europejskich –Polska, kraje bałtyckie, a może Węgry –dadzą impuls do chrześcijańskiego odrodzenia, przez co Europa powróci tym samym do pierwotnej wizji ojców założycieli” – stwierdził ambasador Györiványi.
Węgierski polityk, odpowiadając na pytania dot. nowej konstytucji, która weszła w życie 1 stycznia stwierdził, że chociaż zawiera ona szereg odniesień do tradycji chrześcijańskiej, była tworzona bez jakiegokolwiek udziału Stolicy Apostolskiej.
Konstytucja Węgier stanowi, iż uznaje rolę chrześcijaństwa „w zachowaniu narodowości” i wprowadza ochronę życia dziecka od momentu poczęcia. Chroni również instytucję małżeństwa, które może być zawarte tylko między mężczyzną i kobietą, i uznaje prawa rodziców do wychowania potomstwa, zgodnie z ich własnymi wartościami. Stwierdza m.in., że „rodzina i naród stanowią główne ramy współistnienia narodu”.
Ambasador przyznał, że Stolica Apostolska z zadowoleniem przyjęła zmiany wprowadzone przez obecny rząd węgierski, zwłaszcza popiera konstytucyjne zapisy, chroniące życie dzieci poczętych i liczne klauzule odnoszące się do chrześcijaństwa.
Dyplomata dodał również, że Watykan jest bardzo ostrożny, jeśli chodzi o większe zaangażowanie we współpracę z rządem węgierskim.
Odparł również zarzuty, jakoby wskutek zmian wprowadzonych przez rząd Orbana, które są krytykowane zajadle przez Komisję Europejska i Radę Europy, ograniczono wolność mediów. Dyplomata powołał się na najnowszy raport organizacji „Reporterzy bez Granic,” badającej stopień wolności prasy we wszystkich państwach na świecie. Węgry w raporcie opublikowanym 25 stycznia br. znalazły się na 40 miejscu, wyprzedzając Stany Zjednoczone, Włochy, Grecję, Maltę, Rumunie, Łotwę, Chorwację i 132 inne kraje.
Źródło: Federation Pro Europa Christiana, AS.