O świcie 6 kwietnia w Kalwarii Zebrzydowskiej, w strugach deszczu rozpoczęły się wielkopiątkowe uroczystości – główna część Misteriów Pasyjnych. Dziesiątki tysięcy pielgrzymów, którzy uczestniczą w misterium wielkopiątkowym, przemierzają prawie siedmiokilometrową trasę Kalwaryjskich Dróżek wokół klasztoru bernardynów.
Wesprzyj nas już teraz!
Rzesze wiernych z całej Polski, a nawet z zagranicy, jak co roku, przybyły do malowniczo położonego klasztoru obok góry Żar.
Przed kaplicą „U Piłata” odegrana została jedna z najbardziej widowiskowych części misterium – odczytanie wyroku na Pana Jezusa. Tutaj pielgrzymi wysłuchali Dekretu oraz pasterskiego słowa metropolity krakowskiego kard. Stanisława Dziwisza.
Potem franciszkański kleryk, Terencjan, odtwarzający po raz pierwszy postać Chrystusa, w koronie cierniowej i w otoczeniu żołnierzy zaczął tradycyjną Drogę Krzyżową na Górę Ukrzyżowania. Jej zakończenie będzie miało charakter ściśle liturgiczny i odbędzie się na Wzgórzu Ukrzyżowania. Tutaj celebrowana będzie Liturgia Męki Pańskiej, która zamknie kalwaryjskie Misterium. Nabożeństwu przewodniczył będzie bp Jan Szkodoń z Krakowa.
Pielgrzymi przybywają do sanktuarium prawie od 400 lat. Sceny pasyjne były odtwarzane jako widowiska i sztuki teatralne o tematyce religijnej od pierwszych lat obecności bernardynów w Kalwarii Zebrzydowskiej, czyli od 1602 roku. Zgodę na unowocześnienie inscenizacji wydał w 1946 roku arcybiskup Stefan Sapieha.
Przedstawiamy galerię zdjęć z odbywającego się co roku w Wielki Piątek Misterium Męki Pańskiej. Kalwaria Zebrzydowska, mimo fatalnej pogody, znów gościła tysiące wiernych chcących oddać hołd Temu, który za nas cierpiał rany.
{galeria}