Po ponad stu latach prowadzenia szpitala, zakon sióstr elżbietanek w Białej (woj. opolskie) zdecydował o przekazaniu budynków klasztornych starostwu powiatowemu.
Antyklerykałowie często wysuwają względem osób duchownych czy konsekrowanych zarzut zachłanności. Przykład postępowania sióstr elżbietanek w Białej w sposób klarowny przeczy tym zarzutom.
Wesprzyj nas już teraz!
W budynku klasztornym w Białej siostry od ponad stu lat prowadziły szpital. Jednak z powodu braku wykwalifikowanych pielęgniarek w zgromadzeniu, zdecydowały się one przekazać budynek klasztorny na rzecz władz samorządowych w Prudniku.
W latach 1872 – 1876 w Białej zbudowano klasztor dla sióstr elżbietanek. Grunty pod budowę przekazał prowincji zakonnej w Nysie, będący już na emeryturze proboszcz bialskiej parafii ks. Ernst, celem utworzenia obok szpitala. Siostry zakonne nie były w stanie rozpocząć budowy placówki medycznej samodzielnie, dlatego część gruntów położonych obok klasztoru sprzedały powiatowi prudnickiemu, który w 1895 r. otworzył tu własny szpital, pierwszy zarządzany przez ten szczebel administracji.
Źródło: tygodnikprudnicki.pl
ged