29 marca 2012

Sikorski o perspektywie wprowadzenia euro i polskiej polityce zagranicznej

(fot.Tomasz Adamowicz/FORUM)

Szef polskiej dyplomacji przestawił w parlamencie priorytety naszej polityki zagranicznej. Wystąpieniu przysłuchiwał się Prezydent Komorowski i akredytowany korpus dyplomatyczny.


W perspektywie roku 2015 chcemy spełnić wszystkie kryteria konwergencji i być zdolni do przyjęcia euro – oświadczył w czasie swego sejmowego wystąpienia szef MSZ.

Wesprzyj nas już teraz!

Najważniejszym partnerem Polski w Europie są Niemcy – zadeklarował minister spraw zagranicznych. – Nie tylko z powodów gospodarczych ale także z uwagi na koncepcje politycznych. Szef MSZ powiedział, że Niemcy są największym udziałowcem Unii Europejskiej.- To oznacza, że w Unii trudno cokolwiek przeprowadzić wbrew Niemcom, ale i Niemcy, aby zrealizować swoje koncepcje, potrzebują więcej niż jednego partnera. Chcemy razem działać na rzecz silnej Unii. Tak jak zadeklarowałem niemieckim przyjaciołom w berlińskim wystąpieniu – jeżeli włączycie nas w proces podejmowania decyzji, możecie liczyć na wsparcie ze strony Polski – powiedział Radosław Sikorski.

Minister określił też swoja wizję patriotyzmu i sposobu jego budowania. Swoje wystąpienie przeplatał z cytatów z Jana Pawła II mających uwiarygodnić jego niektóre tezy.- Nowoczesny polski patriotyzm budujmy nie na godnościowym wzmożeniu, lecz na dumie z realnych sukcesów – powiedział Sikorski podkreślając, że ci, którzy chcą wzmocnienia suwerenności Polski powinni popierać reformę jej finansów, w tym reformę emerytalną.

Według ministra straszak „federalizmu” nie powinien mieć miejsca w debacie publicznej. Powołał się na dziedzictwo 400 lat polskiej historii i Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Według ministra, federalizm może być drogą do budowy potęgi a nie utraty przez Polskę tożsamości. Zaproponował też połączenie szefa Komisji Europejskiej i Rady UE w celu wzmocnienia Unii Europejskiej. Wymagałoby to jednak zmiany traktatów europejskich.

Minister dodał, że jednym z najważniejszych polskich partnerów jest Ukraina. Zaapelował przy tym do władz w Kijowie o stworzenie warunków politycznych umożliwiających wejście w życie umowy stowarzyszeniowej z Unią.

Relację z Rosją również należą do priorytetów polskiej dyplomacji. Brak koherencji deklaracji strony rosyjskiej z jej działaniami również zwróciło uwagę ministra. Jako przykład podał on rozmieszczenie rakiet w Obwodzie Kaliningradzkim. W sprawie sprowadzenia wraku TU-154, usłyszeliśmy kolejne zapewnienia o wysiłkach podejmowanych przez rząd.

Polska oczekuje równocześnie realizacji zobowiązań prezydenta Baracka Obamy w sprawie ruchu bezwizowego. Sikorski podkreślił, że w sferze bezpieczeństwa międzynarodowego nasz kraj liczy na Sojusz Północnoatlantycki. Będzie więc zabiegał, aby na najbliższym szczycie NATO umocniono zdolność Sojuszu do obrony terytoriów państw członkowskich.

Bronisław Komorowski  komentując wystąpienie  Sikorskiego zauważył, że najważniejszym polskim partnerem jest Unia Europejska. W perspektywie czasu według Prezydenta antycypowany wzrost gospodarczy pociągnie za sobą rosnący prestiż Polski na arenie międzynarodowej. Prezydent dodał, że Polska powinna walczyć o pogłębienie współpracy z rynkami rozwijającymi się, takimi jak Turcja, Indie, Chiny, Brazylia.

Polska musi być silniejsza, a nie tylko odważna – zakończył swe wystąpienie minister Sikorski.

Na dyskusję o polskiej dyplomacji przewidziano blisko 9 godzin.

tvp.info

luk

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 310 461 zł cel: 300 000 zł
103%
wybierz kwotę:
Wspieram