Benedykt XVI spotkał się w środę po odprawionej w Hawanie Mszy Świętej z 85-letnim Fidelem Castro.
O spotkaniu papieża Ojca Świętego z Fidelem Castro poinformował dziennikarzy rzecznik Watykanu ks. Federico Lombardi. W pałacu prezydenckim Benedykt XVI przekazał listę osób prześladowanych, określoną jako „prośba o interwencję humanitarną wobec osób znajdujących się w trudnej sytuacji”.
Wesprzyj nas już teraz!
Przywódca kubańskiej rewolucji zapowiedzią spotkania pochwalił się w środę rano na kubańskiej stronie rządowej. Były kubański przywódca twierdzi, że „poprosił o kilka minut cennego czasu papieża”, gdy dowiedział się od ministra spraw zagranicznych Kuby Bruno Eduardo Rodrigueza Parrilli, że i Benedyktowi XVI „odpowiadałby ten skromny i prosty kontakt”. W rzeczywistości o spotkanie to strona kubańska zabiegała na długo przed przyjazdem papieża, stawiając je jako warunek przy wydawaniu zgody na pielgrzymkę.
„Papież musi brać pod uwagę prośbę władz kraju, które są gospodarzami i umożliwiają wizytę. W tym wypadku musiał liczyć się z życzeniami władz kubańskich, które wyraziły wielkie pragnienie spotkania się Fidela Castro z Ojcem Świętym” – wyjaśnił rzecznik Stolicy Apostolskiej. Zwrócił uwagę, że były przywódca kubański miał także ważne spotkanie z Janem Pawłem II, co umożliwiło poprawę stosunków państwo-Kościół na Kubie. A nawet te „kroki małe lub duże”, które uczyniono w dziedzinie praw człowieka w tym kraju po wizycie tam papieża Wojtyły, „były też następstwem tamtego spotkania” – podkreślił duchowny.
Nawiązując następnie do możliwości spotkania z dysydentami, przypomniał, że ich przesłania, jakie napływały do Stolicy Apostolską przed obecną podróżą papieską, „były liczne i różniące się między sobą”. Dlatego też Ojciec Święty „miał świadomość, że w jego przemówieniach muszą się znaleźć niepokoje ich i całego narodu kubańskiego”. „Nie było jednak możliwości spotkania się, w obliczu owej wielości, z taką czy inną grupą” – zapewnił ks. Lombardi.
Źródło: BBC, KAI
kra
Czytaj również: Benedykt XVI apeluje o prawdziwą wolność religijną