W tradycyjnie improwizowanej konferencji prasowej na pokładzie samolotu, papież Benedykt XVI wyjaśniał dziennikarzom powody swojej pielgrzymki do Meksyku i na Kubę.
– Jadę do Meksyku i na Kubę, aby dodać otuchy i uczyć się, żeby umocnić w wierze, nadziei i miłości – wyjaśniał motywy swojej pielgrzymki papież odpowiadając na pytania dziennikarzy w trakcie lotu do Leon.
Wesprzyj nas już teraz!
Jedno z pytań dotyczyło problemu handlu narkotykami oraz przemocy w Meksyku. – Musimy uczynić wszystko, co w naszej mocy, aby przeciwdziałać temu złu niszczącemu ludzkość i naszą młodzież. Chciałbym powiedzieć, że pierwszą rzeczą jest głoszenie Boga – stwierdził Benedykt XVI. Dodał, że zadaniem Kościoła jest wychowywanie sumień do odpowiedzialności moralnej, a także demaskowanie zła.
Ojciec Święty odniósł się również do sytuacji społeczno – politycznej na Kubie. W tym kontekście przypomniał pielgrzymkę Jana Pawła II, które przybył na Kubę 14 lat temu. Zdaniem Benedykta XVI tamta pielgrzymka „otworzyła drogę współpracy i dialogu”, drogę, „która wymaga cierpliwości”, ale która posuwa się do przodu. Papież skrytykował też marksistowską ideologię, stwierdzając, że „nie odpowiada ona rzeczywistości”. Zapewnił, że Kościół chce w duchu dialogu stworzyć społeczeństwo bardziej sprawiedliwe. Papież dodał przy tym, że „Kościół jest zawsze po stronie wolności” sumienia i religii.
Benedykt XVI mówił szeroko o nowej ewangelizacji w Ameryce Łacińskiej. Zdaniem papieża, w tym dziele muszą łączyć się serce i rozum, aby skutecznie stawić czoła sekularyzacji. Zapewnił przy tym o zaangażowaniu Kościoła na rzecz sprawiedliwości społecznej. – Kościół nie jest władzą polityczną ani też jakąkolwiek partią, ale rzeczywistością moralną, autorytetem moralnym – powiedział papież.
Ojciec Święty zaznaczył również, że obowiązkiem Kościoła jest „edukowanie sumień zarówno w sferze indywidualnej jak i publicznej”. Papież podkreślił, że jest to potrzebne zwłaszcza w Ameryce Łacińskiej i w tych krajach, gdzie jest wielu katolików, a gdzie istnieje pewna „schizofrenia między moralnością indywidualną a moralnością publiczną”. – W sferze indywidualnej wiele osób określa siebie jako wierzący katolicy, ale w życiu publicznym idą one innymi drogami, nie odpowiadającymi wielkim wartościom Ewangelii, niezbędnymi do budowania sprawiedliwego społeczeństwa – stwierdził Benedykt XVI.
W dniu dzisiejszym Ojciec Święty rozpoczął swoją pielgrzymkę do Ameryki Łacińskiej. Papież najpierw odwiedzi Meksyk, a później Kubę. Pielgrzymka ma się zakończyć 28 marca.
Źródło: wiara.pl
ged