22 marca 2012

W najbliższą sobotę i niedzielę będziemy szczególnie czcić i świętować Życie. Ten niezasłużony i absolutnie cudowny dar Boży, tak często dziś profanowany i odrzucany przez barbarzyńską aborcję i eutanazję długo domagał się swego święta.


Za dość temu życzeniu, stało się w 2004 roku kiedy Sejm Rzeczpospolitej ustanowił Narodowy Dzień Życia. Wpisuję się on w obchodzony 25 marca Dzień Świętości Życia, ustanowiony przez Zebranie Plenarne Episkopatu Polski w 1998 roku. Kościół w Polsce odpowiedział tym samym na apel Jana Pawła II, który postulował ustanowienie takiego dnia. Liturgicznym tłem dla świętowania Życia jest uroczystość Zwiastowania Pańskiego, obchodzona na 9 miesięcy przed Bożym Narodzeniem. Tego dnia czci się tajemnicę wcielenia Syna Bożego. Wierni mogą w tym dniu dokonać „Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego Zagrożonego Zagładą”.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Zwyczaj ten pochodzi z USA gdzie wprowadzono go w 1984 roku przez ówczesnego prezydenta Ronalda Reagana i ma miejsce w każdą 3 niedzielę stycznia. Jest on częścią przygotowań do organizowanego 22 stycznia każdego roku Marszu dla Życia – protestu przeciw legalności aborcji w USA.

 

Narodowy Dzień Życia jest, zgodnie z uchwałą Sejmu RP „okazją do narodowej refleksji nad odpowiedzialnością władz państwowych, społeczeństwa i opinii publicznej za ochronę i budowanie szacunku dla życia ludzkiego, szczególnie ludzi najmniejszych, najsłabszych i zdanych na pomoc innych”. Ma być także motywem „solidarności społecznej, zachętą dla wszelkich działań służących wsparciu i ochronie życia”.

 

Kampania społeczna związana z obchodami Narodowego Dnia Życia w tym roku będzie poświęcona Edukacji Ekonomicznej Rodzin. Istnieje niebezpieczeństwo, że wraz z nadejściem kolejnej fali kryzysu gospodarczego kondycja ekonomiczna wielu rodzin może ulec pogorszeniu. Zbyt często środowiska walczące z rodziną nie dostrzegają tej prostej prawdy, że zamożne i szczęśliwe rodziny to podstawa funkcjonowania gospodarki. Jedynym remedium podawanym przez nich jest ograniczenie dzietności rodzin przez antykoncepcję i aborcję. Zapominają, że dziecko nigdy nie jest intruzem, a jego życie jest darem. Korzystanie z doświadczenia ludzi starszych nie jest przejawem zaściankowości a normalnym sposobem funkcjonowania społeczeństwa. Bogaci się ono wiedzą i praktyką pokoleń minionych.

 

Obrońcy życia apelują więc do władz państwowych i samorządowych, kościołów i organizacji pozarządowych, rodzin i osób, o zaangażowanie się w głoszenie przesłania tych dni oraz podjęcie własnych inicjatyw.

W odpowiedzi na ten apel w wielu miejscach zostaną przeprowadzone różnorodne akcje. Są wśród nich konferencję, marsze, koncerty. W kościołach wszystkich diecezji będą odprawiane Msze Święte w intencji Życia.

 

 Tydzień dla Życia trwa już w diecezji warszawskiej, pod hasłem „Chrońmy życie od poczęcia do naturalnej śmierci”.

Jednym z głównych wydarzeń Tygodnia dla Życia będzie 22-23 marca II Kongres Demograficzny. Swój udział potwierdzili w nim przedstawiciele Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Sejmu, Prezes Polskiej Akademii Nauk, Prezes GUS, przedstawiciele związków zawodowych, pracodawców, organizacji samorządowych i pozarządowych zajmujących się analizą procesów demograficznych i polityki rodzinnej w naszym kraju.

W niedzielę 25 marca o godz. 12.30 sprzed katedr diecezjalnych (św. Floriana na Pradze i św. Jana Chrzciciela na Starym Mieście), po Mszach św. (odpowiednio pod przewodnictwem kard. Kazimierza Nycza i abp. Henryka Hosera) wyruszą dwie grupy VII Marszu Świętości Życia, które spotkają się ok. godz. 14 na Placu Zamkowym.

 

Również w Poznaniu 25 marca odbędzie się Marsz dla Życia, będzie mu towarzyszyć hasło „Kochajmy Dzieci – Brońmy Życia”. Wierni będą uczestniczyć o godz. 9.30 we Mszy św. w kościele św. Marcina.

 

24 marca o godz. 18.00 metropolita wrocławski abp Marian Gołębiewski odprawi Mszę św. w sanktuarium Matki Bożej Łaskawej kościół pw. św. Karola Boromeusza.

 

W Krakowie w poniedziałek 26 marca o godz. 18.30 Mszy św. w intencji ochrony życia poczętego przewodniczył będzie w Bazylice Mariackiej metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz.

 

Na Jasnej Górze odbędzie się XXXII Pielgrzymka Obrońców Życia, która rozpocznie się o godz. 9.00. W czasie jej trwania wygłoszonych zostanie kilka wykładów, m.in. ks. Janusz Wilk oraz Katarzyna Łasek powiedzą o inicjatywach Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży w obronie życia poczętego. Mszy Świętej koncelebrowanej, przewodniczył będzie ks. abp Stanisław Nowak. W czasie Eucharystii nastąpi uroczyste złożenie przyrzeczeń Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Spotkanie zakończy Droga Krzyżowa na Wałach Jasnogórskich, którą poprowadzi ks. Stanisław Maślanka, asystent kościelny Krucjaty Modlitwy w Obronie Poczętych Dzieci.

 

 Postęp ideologii liberalnej i coraz gwałtowniejszy atak na rodzinę powinny zintensyfikować nasz wysiłek modlitewny. Jako katolicy mamy też obowiązek zaangażować się w społeczny nacisk na ustawodawców, by prawem stanowionym nie naruszali prawa naturalnego. Zatem zaangażujmy się w świętowanie tego daru Bożego, którym każdy z nas został obdarzony. I do nas skierowane są słowa wypowiedziane do proroka Jeremiasza „Wybrałem cię sobie, zanim cię utworzyłem w łonie matki, zanim się urodziłeś, poświęciłem cię, na proroka narodów przeznaczyłem cię”(Jer. 1:5-8)

 

Źródła: dzienzycia.pl, pro-life.pl

 

Łukasz Karpiel

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 300 555 zł cel: 300 000 zł
100%
wybierz kwotę:
Wspieram