Dzisiaj

Pięć rzeczy, które warto wiedzieć o święcie Katedry Świętego Piotra

(fot. Mattana / wikimedia.commons )

22 lutego obchodzimy w Kościele święto Katedry Świętego Piotra. To mało znane święto, jedno z dwóch związanych z pierwszym papieżem, które pozostały w kalendarzu liturgicznym po zmianach dokonanych w latach sześćdziesiątych ubiegłego stulecia. Warto poznać kilka faktów na ten temat.

 

1. Święto „Katedry” nie oznacza święta kościoła

Wesprzyj nas już teraz!

Słowo katedra rozumiemy dziś w Kościele głównie jako budynek sakralny o szczególnie istotnym znaczeniu, jako kościół biskupa diecezjalnego. Innym rozumieniem tego słowa może być też stół wykładowcy akademickiego (zwykle znajdujący się na podwyższeniu), albo uniwersytecka jednostka organizacyjna.

Katedra to jednak przede wszystkim szczególne krzesło, na którym zasiada biskup – dziś powiedzielibyśmy raczej „tron”. To od nazwy tego krzesła wzięła się nazwa kościoła katedralnego. 22 lutego obchodzimy więc święto tronu świętego Piotra – pierwszego papieża.

 

2. Święty Piotr miał dwie katedry

Do roku 1969 Kościół obchodził dwa święta związane z katedrą piotrową: Katedry św. Piotra w Rzymie (18 I) i Katedry św. Piotra w Antiochii (22 II). Po reformie liturgii święta połączono w jedno pod wspólną nazwą: święta Katedry św. Piotra.

Według Tradycji Piotr Apostoł miał najpierw założyć swoją stolicę prymasa Kościoła w Antiochii, gdzie przebywał kilka lat, zanim udał do Rzymu. W 1558 roku papież Paweł IV ustalił 18 stycznia jako pamiątkę wstąpienia Piotra na tron rzymski, a 22 lutego na upamiętnienie objęcia stolicy w Antiochii.

 

3. Tron świętego Piotra wciąż znajduje się w Rzymie

Wszystkim odwiedzającym rzymską Bazylikę świętego Piotra szczególnie zapada w pamięć figura św. Piotra na Katedrze, którą wierni adorują między innymi poprzez dotknięcie stopy pierwszego papieża. W Bazylice znajduje się jednak także prawdziwy tron Apostoła. Do V w. znajdował się on w baptysterium świątyni. Relikwia składa się jedynie z wielu kawałków drewna, spojonych od dawna bogato zdobionymi płytami z kości słoniowej. W XVII wieku tron zamknięto w potężnej, marmurowej budowli.

Tron stale obecny w Bazylice świętego Piotra, w której to liturgię celebruje papież, jest symbolem ciągłości władzy papieskiej. Podkreśla również, że następcą świętego Piotra może być jedynie biskup Rzymu.

 

4. Świętuje nie tylko Rzym

Początkowo oba święta związane z katedrami świętego Piotra obchodzono w Rzymie, później jednak papież Paweł IV zdecydował o rozszerzeniu obowiązkowego wspomnienia na cały Kościół.

Święto przestało być więc wyłącznie aktem wdzięczności Rzymian za to, że Apostoł wyróżnił ich miasto, ale jest też okazją dla wiernych z całego świata by okazać następcom świętego Piotra wyrazy czci.

 

5. Możesz uzyskać odpust nie jadąc do Rzymu

W dniu w którym Kościół wspomina katedrę świętego Piotra można uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami – wystarczy nawiedzić jakikolwiek kościół katedralny i pobożne odmówić tam Modlitwę Pańską i Credo. W Roku Miłosierdzia odpust ten można uzyskać także w innych świątyniach, których wykaz dostępny jest w internecie.

malk

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(2)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie