Forma życia eremity nie oznacza tylko dążenia do niebieskiego Jeruzalem; ona już je realizuje na tyle, na ile jest to w tym świecie możliwe. Poprzez ogołocenie i uwolnienie od miłości własnej przychodzi radość i wolność wewnętrzna, której źródłem jest oddanie życia Bogu – mówi w PCh24 TV o. Mateusz Kolbus, przeor Kamedułów na krakowskich Bielanach.
– Maryja jest niezrównanym wzorem życia kontemplacyjnego. Trudno wyobrazić sobie istnienie w eremie bez Maryi. To jej obecność powoduje, że życie w eremie jest piękne, nabiera uroku. Ojcowie Pustyni porównywali często pustelnię do Racheli o wdzięcznym obliczu. Jeżeli pustelnia jest podobna do Racheli, a Rachelę możemy postrzegać jako figurę Maryi, to tym bardziej jej obecność jest tym elementem, który powoduje, że życie w pustelni jest pełne uroku – powiedział o. Mateusz Kolbus w programie „Niewolnik Niepokalanej” Bogusława Bajora w PCh24 TV.
Wesprzyj nas już teraz!
– Jest to forma życia, która nie tylko dąży do niebieskiego Jeruzalem, ale już je w takim stopniu, w jakim jest to w tym świecie możliwe, realizuje. Jest to szczególne świadectwo pokazujące, w jakim kierunku zmierza historia świata. Ona odnajdzie swoje dopełnienie przez przyjście Królestwa Chrystusa wraz z Jego powtórnym przyjściem – powiedział, pytany o samą formę życia eremickiego.
Wskazał też na aspekt radości.
– Oddanie życia Bogu jest źródłem radości, jeżeli motywem tego jest miłość. Ta radość Boża się udziela. Na miarę naszego ogołocenia, naszego umartwienia, uwolnienia od miłości własnej, ta radość jest większa i tak samo większa jest wolność wewnętrzna – wskazał.
O. Mateusz Kolbus mówił ponadto o znaczeniu milczenia.
– Milczenie jest przede wszystkim otwarciem na Boże Słowo. Milczymy po to, żeby być wsłuchanym w Słowo, które Bóg wypowiada w naszym sercu, a także w to, które wypowiada do nas poprzez różne wydarzenia, znaki czasu i tak dalej. Milczenie temu powinno służyć, żeby zrezygnować ze wszystkiego, co wiąże się z życiem światowym, a całkowicie zwrócić uwagę ku Bogu – stwierdził.
Kameduła zaznaczył też, że modlitwa mnichów, która jest ich podstawowym przecież powołaniem i zadaniem, ma ogromne znaczenie dla całego Kościoła.
Źródło: PCh24 TV
Pach