4 kwietnia 2021

„Głód dotyku”. Włoscy psychiatrzy wyodrębnili nową jednostkę chorobową w pandemii

(Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay.com)

„Głód dotyku” lub „głód skóry” to nowe zaburzenia na tle psychicznym zaobserwowane przez włoskich psychiatrów. Spowodowane są przedłużającymi się lockdownami, wymuszającymi długotrwałą izolację, zwłaszcza od bliskich osób.

Nowe formy kontaktów rodzinnych i przyjacielskich, które wymusiła obecna sytuacja związana z epiemią koronawirusa, mają, zdaniem specjalistów, negatywne skutki dla kondycji psychicznej. Powodują zjawisko określane przez nich jako „głód skóry”, czyli dotyku. Zwracają się uwagę, że nasila się on wraz z kolejnymi miesiącami obowiązku dystansu i zaleceń unikania gestów bliskości zwłaszcza z osobami, z którymi się nie mieszka.

 

Wesprzyj nas już teraz!

Nowe zjawisko wyodrębnili Massimo di Giannatonio i Enrico Zanalda z włoskiego towarzystwa psychiatrii, analizując wpływ lockdownów na kondycję psychiczną społeczeństwa. Ich zdaniem, jest to całkowicie naturalna reakcja na efekt pozbawienia kontaktu fizycznego przez dłuższy czas.

 

Gest przytulenia, lub inna forma kontaktu fizycznego to naturalny antydepresant. Powoduje ono pozytywne zmiany neurochemiczne, np. produkcja oksytocynę, hormonu przywiązania, który ma efekt kojący. Długotrwałe pozbawienie kontaktu fizycznego skutkuje przewlekłym zmęczeniem, zaburzeniami psychicznymi oraz trudnościami ze snem.

 

Źródło: dorzeczy.pl
PR

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(6)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 310 141 zł cel: 300 000 zł
103%
wybierz kwotę:
Wspieram