Na mocy ustawy przyjętej przez Sejm w 2019 roku, 14 kwietnia obchodzimy „Święto Chrztu Polski”. To jedna z najważniejszych dat w historii Polski, która rozpoczęła chrystianizację naszej Ojczyzny i dała początek naszej państwowości.
14 kwietnia jest datą nieprzypadkową. Historycy oceniają, że właśnie z nią należy łączyć wielkie dla Polski wydarzenie, jakim było przyjęcie chrztu przez Mieszka I, a co za tym idzie – przyjęcie Chrztu Polski.
„Chrzest Polski to kluczowe wydarzenie w dziejach naszego Narodu i Państwa. Poza wymiarem religijnym miał również wymiar strategiczny i polityczny”, napisali zaś w uzasadnieniu projektu sejmowej uchwały, ustanawiającej Święto Chrztu Polski. Posłowie wyrazili też nadzieję, że 14 kwietnia stanie się okazją do „zadumy i refleksji nad odpowiedzialnością za przyszłość Polski” wszystkich obywateli, w tym szczególnie polityków.
Wesprzyj nas już teraz!
Na wagę tego zadania wskazywał w swoich komentarzach ksiądz profesor Waldemar Chrostowski. Jak ocenił, wdzięczność wobec dziedzictwa pokoleń zobowiązuje nas do pracy dla ojczyzny i podkreślał, że szczególnie potrzebna jest organiczna, wytrwała praca, a także przywracanie zgody społecznej i pojednania.
Jak mówił, chrzest określał polską państwowość i tożsamość. – Polski innej niż chrześcijańska po prostu nie było, Polska zaistniała wraz z Chrztem i wraz z chrztem pojawiła się na mapach Europy – podkreślił duchowny w rozmowie z Polskim Radiem. Jak zauważył, historia Polski bez chrztu byłaby radykalnie inna. – Kto wie, czy w ogóle byśmy zaistnieli i kto wie, czy byśmy przetrwali – mówił. Jak dodał, w historii Polski było wiele „różnych kryzysów, z których wychodziliśmy w dużej mierze dzięki wierze chrześcijańskiej i zasadom”. I bardzo często nie zdajemy sobie sprawy „jak wiele zawdzięczamy Kościołowi, który konsolidował scalał naród w trudnych okresach historii”.
MA
Przeczytaj także:
Mieszko I autentycznie uwierzył Ewangelii. I diametralnie odmienił życie własne i całego narodu
Nie ma innej Polski niż Polska chrześcijańska! 1053 lata temu Mieszko I przyjął chrzest
Abp Jędraszewski: Chrzest i chrześcijaństwo, naród polski i polska państwowość są nierozerwalne
Kontrowersje wokół miejsca chrztu Polski. Zapewne odbył się w Poznaniu