Arcybiskup Eamon Martin, prymas Irlandii, określił nowe ograniczenia w Republice Irlandii dotyczące sprawowania publicznego kultu z powodu koronawirusa jako „drakońskie” oraz wprowadzone w potajemny sposób. Wyraził także „głębokie zaniepokojenie”, jeśli chodzi o kryminalizację kultu publicznego mimo kooperacji Kościoła katolickiego z władzami. Nowe przepisy, określane jako „instrument prawny SI 171/2021” weszły w życie w ubiegły piątek.
Sześciostronicowy instrument prawny został podpisany przez ministra zdrowia Stephena Donnelly’ego 12 kwietnia i okazał się zaskoczeniem dla irlandzkich prałatów. Jak powiedział arcybiskup Martin, episkopat Irlandii dowiedział się o nowych restrykcjach dopiero 16 kwietnia, kiedy opublikowano je w oficjalnym monitorze rządowym.
„Tekst [nowych przepisów] zabrania dużych zgromadzeń wewnątrz budynków z powodu epidemii koronawirusa, uwzględniając wąską listę wyjątków, takich jak kapłani sprawujący Mszę z pomocą transmisji na żywo, jak również przyjęcia ślubne i pogrzeby”. Kara za złamanie nowego prawa to grzywna w wysokości 127 euro lub więzienia do sześciu miesięcy.
Wesprzyj nas już teraz!
Jak stwierdził abp Eamon: „Dokładne postanowienia nie są jasne. Wyglądają na drakońskie, idąc dalej niż restrykcje, przy jakich ustaleniu współpracowaliśmy w ciągu pandemii do chwili obecnej”. Arcybiskup dodał, że Kościół będzie konsultował się z prawnikami, by ustalić, jaki dokładnie jest zakres wprowadzonego teraz instrumentu prawnego.
Prymas Irlandii zaznaczył, że Kościół współpracował dotąd rządem w kwestii przekazu dotyczącego zdrowia publicznego. Jednocześnie wyraził rozczarowanie tym, że choć premier Irlandii zapewniał Kościół, iż rozumie znaczenie wiary i kultu dla narodu, to jednak wprowadził w potajemny sposób nowe rozwiązania. To w ocenie prymasa ewidentne „nadużycie zaufania” Kościoła.
Jak informuje portal „National Catholic Register”, w wyniku środków wprowadzonych przez rząd w Irlandii kult publiczny został zawieszony od 7 października 2020. Są to „jedne z najdłużej trwających restrykcji w Europie”. Z kolei „Irish Catholic” informuje, że „od ostatniego lockdownu kościoły są zamknięte dla kultu publicznego od 26 grudnia, ale rząd twierdzi, że była to jedynie kwestia regulacji, a nie prawa, mimo grożenia księżom sankcjami karnymi przez policję”.
Źródła: ncregister.com, irishcatholic.com