W krajach niemieckojęzycznych nie milknie debata o przyszłości homoseksualizmu w Kościele. Po watykańskim „nie” dla błogosławienia par jednopłciowych modernistyczni biskupi zastanawiają się, jak mimo wszystko osiągnąć swój cel. Oryginalny koncept przedstawił teraz hierarcha z Austrii. Bp Hermann Glettler uważa, że homoseksualne pary powinny otrzymywać błogosławieństwo podczas liturgii słowa… od członków swoich rodzin.
Bp Hermann Glettler to ordynariusz austriackiego Innsbrucka. Tak jak większość hierarchów Kościoła katolickiego w Niemczech, Austrii i Szwajcarii jest zwolennikiem błogosławienia związków homoseksualnych. Jednak w połowie marca Kongregacja Nauki Wiary wydała dokument, który przypomina, iż podobne praktyki są jednoznacznie zakazane. Stąd według bp. Glettlera trzeba wypracować nową formę błogosławienia par jednopłciowych. Skoro nie może tego robić oficjalnie ksiądz w kościele, należałoby wprowadzić błogosławieństwa… w kręgu rodzinnym. Według bp. Glettlera homoseksualną parę mogą pobłogosławić członkowie ich rodzin podczas liturgii słowa celebrowanej przez świeckich.
Hierarcha uważa przy tym, ze Kongregacja Nauki Wiary znieważyła homoseksualistów. – Życzyłbym obie, by nie wszystko było zapisywane w prawie. Do zniewagi już doszło, wysłano następujący sygnał: to, jak żyjecie, nie jest w porządku – stwierdził w rozmowie z austriacką agencją prasową APA. Jego zdaniem Kościół powinien z jednej strony dalej głosić wyjątkowość małżeństwa, z drugiej jednak należałoby zmienić podejście do związków homoseksualnych.
Jak dotąd w Austrii i Niemczech ponad 2000 księży, duszpasterzy oraz duszpasterek złożyło deklarację, w myśl której mimo zakazu Watykanu dalej będą błogosławić homoseksualne związki. Ponadto ponad 200 profesorów teologii z kręgu niemieckojęzycznego sprzeciwiło się dokumentowi Kongregacji Nauki Wiary. Sam przewodniczący Episkopatu Niemiec, bp Georg Bätzing, wyraził zrozumienie dla decyzji Rzymu, uznał jednak, że jest ona niewystarczająca, bo pewne zmiany już zaszły i trzeba się z tym pogodzić, stąd sprawy będą i tak dalej rozwijać się w kierunku zmiany podejścia do związków homoseksualnych oraz pozamałżeńskich.
Źródła: PCh24.pl, Katholisch.de
Pach