Wciąż nieznana jest data powrotu na antenę telewizji publicznej programu Jana Pospieszalskiego „Warto Rozmawiać”. Wprawdzie w piątek toczyły się rozmowy pomiędzy autorami a przedstawicielami TVP, lecz nie przyniosły uzgodnienia, na jakie czekają widzowie audycji.
– Rozmowy trwają, ale dotyczą aspektów organizacyjnych i związanych z produkcją programu w przyszłości. Nie podjęto z nami natomiast na razie tematu przywrócenia programu na antenę w jakiejś bliskiej perspektywie – powiedział redaktor Jan Pospieszalski w rozmowie z PCh24.pl.
Wesprzyj nas już teraz!
– Nadawca daje nam komunikat, że program i moja osoba są dla niego wartością same w sobie, natomiast ta wartość jest tak cenna, że należy ją trzymać w ukryciu i nikomu nie pokazywać – dodał autor „Warto Rozmawiać”.
Ostatni jak dotychczas odcinek popularnego programu został nadany w poniedziałek 12 kwietnia na antenie TVP3. W większej części poświęcony był polityce epidemicznej władz publicznych. Goszczący na antenie lekarze, prawnik i publicysta wraz z autorem audycji nie szczędzili słów krytyki pod adresem rządu, który w ich ocenie nie radzi sobie z tzw. pandemią koronawirusa. Zwracali uwagę na nieskuteczność i szkodliwe skutki zamknięcia gospodarki i innych sfer życia publicznego, zapaść służby zdrowia skutkującą ponad 100 tysiącami tzw. nadmiarowych zgonów, nieefektywny i wątpliwy z punktu widzenia bezpieczeństwa zdrowotnego program szczepień.
Na treść programu, wyraźnie odcinającą się od jednostronnej „polityki informacyjnej” władz zareagowała gwałtownie poseł PiS Joanna Lichocka, która kilka lat temu z zaangażowaniem broniła „Warto Rozmawiać” przed cenzorskimi zapędami koalicji PO-PSL.
Jakie to jest złoto😅 pic.twitter.com/hcGU4XL5EK
— Kᴇᴊᴛ Hᴀ (@HaKejt) April 20, 2021
Tym razem postanowiła jednak sama wcielić się w rolę rzecznika „jedynie słusznej linii”.
„Zwrócę się od @KurskiPL o wyjaśnienia, jak to możliwe, że w TVP nadawany jest program atakujący walkę z epidemią, podważający politykę rządu w tej sprawie, podważający noszenie maseczek itp. To kolejny raz, gdy coś takiego dzieje się w TVP. Niedopuszczalne przekroczenie granic” – napisała na Twitterze dzień po emisji audycji.
„Skandaliczny przekaz programu Warto rozmawiać w TVP wymaga moim zdaniem także reakcji Rady Mediów Narodowych. Na najbliższym posiedzeniu złożę projekt stanowiska RMN w tej sprawie” – zapowiadała.
Na efekty nie trzeba było długo czekać. Tydzień później audycja nie została już wyemitowana. Komisja Etyki TVP bez wysłuchania twórców programu autorytatywnie orzekła, że w odcinku z 12 kwietnia „naruszono zasady etyki dziennikarskiej obowiązujące w Telewizji Polskiej”.
Odpowiedź na komunikat trafiła do mediów społecznościowych. Czytamy w niej: „Redakcja programu Warto Rozmawiać nie przyjmuje do wiadomości orzeczenia Komisji Etyki TVP z 19. 04. 2021. W naszej ocenie orzeczenie to wydane zostało z pominięciem procedur, które zakładają wysłuchanie wszystkich stron prowadzonego postępowania. Prowadzący i producent programu nigdy nie zostali wezwani przed Komisję, by złożyć wyjaśnienia w sprawie programu z 12. 04. 2021”.
Domagamy się programu @J_Pospieszalski w Telewizji Polskiej! Chcemy przywrócenia @WartoRozmawiac na antenę! Podpisz ważną petycję! https://t.co/n3GjehKg8s pic.twitter.com/yCwy57N5DU
— PCh24.pl (@PCh24pl) April 22, 2021
SKCh im. Księdza Piotra Skargi oraz Stowarzyszenie „Polonia Christiana” zainicjowały skierowaną do prezesa TVP Jacka Kurskiego petycję pod tytułem „Dajcie rozmawiać!”. Podpisani pod apelem domagają się przywrócenia programu Jana Pospieszalskiego do telewizyjnej ramówki oraz „zaprzestania cenzorskich praktyk w telewizji opłacanej z kieszeni podatników”. Przypominają władzom publicznej stacji, że wpisana w jej powołanie „misyjność” oznacza między innymi dbałość o pluralizm w debacie publicznej.
Petycję poparło w ciągu dwóch dni ponad 12,5 tysiąca osób.
Głos w obronie programu zabrali dziennikarze i publicyści, m.in. Łukasz Warzecha i Rafał Ziemkiewicz.
Nowa wiadomość – CMWP SDP w sprawie programu "Warto rozmawiać" – została opublikowana na stronie CENTRUM MONITORINGU WOLNOŚCI PRASY – https://t.co/ZcrJehy1Ku pic.twitter.com/2gNJoav8kY
— Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP (@cmwp_sdp) April 21, 2021
Jolanta Hajdasz, dyrektor Centrum Monitoringu Wolności Prasy Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich napisała natomiast m.in.: „Redaktor Jan Pospieszalski i wydawca programu red. Paweł Nowacki, autorzy programu Warto Rozmawiać to cenieni i powszechnie znani w Polsce dziennikarze, z niekwestionowanym dorobkiem zawodowym, cieszący się od wielu lat wiarygodnością i zaufaniem widzów. W przeszłości wielokrotnie wykazywali się odwagą cywilną w poruszaniu trudnych i kontrowersyjnych tematów, realizując misję telewizji publicznej. W ocenie CMWP SDP zawieszenie programu Warto Rozmawiać byłoby dla w/w twórców niezasłużoną i wyjątkowo dokuczliwą represją, która zagrażałaby realizacji zasady wolności słowa w demokratycznym państwie i obniżałaby jakość debaty publicznej w Polsce”.
Autorzy „Warto Rozmawiać” podziękowali w piątek widzom za poparcie dla programu.
Dziękujemy naszym widzom za wszystkie inicjatywy wspierające naszą redakcję. Wasze wsparcie wiele dla nas znaczy. Ufamy, że już wkrótce ponownie spotkamy się przed telewizorami.https://t.co/PlFi8Bzypvhttps://t.co/dslaWiOk0Q
— Warto Rozmawiac (@WartoRozmawiac) April 23, 2021
Źródła: cmwp.sdp.pl, Twitter, PCh24 własne.
RoM