Komisja Europejska chce wprowadzić w czerwcu paszporty szczepionkowe na terenie całej Unii Europejskiej. Mają umożliwić swobodę przemieszczania się i jeżeli tak zdecydują rządy, również dostęp do szeregu usług. W czwartek zielone światło na wprowadzenie takich paszportów dał Parlament Europejski. Co ciekawe, Bruksela nad takim rozwiązaniem rozpoczęła prace już na kilka lat przed koronawirusowym kryzysem.
Już kilka lat temu Komisja Europejska opublikowała tak zwaną mapę drogową rozbudowywania europejskiego systemu szczepień. Roadmap for the implementation of actions by the European Comission based on the Comission Communication and the Council recommendation on strenghtening cooperation against vaccine preventable diseases, brzmi oficjalny tytuł mapy drogowej mającej wzmocnić współpracę w ramach UE w kwestii chorób, które można zwalczać szczepieniami. Pierwsze działania miały zostać podjęte w roku 2018, a ostatnie – w roku 2022.
Co ciekawe, pierwszy punkt w tabeli dotyczy wprowadzenia… paszportów szczepionkowych.
Wesprzyj nas już teraz!
„Sprawdzić możliwość rozwinięcia wspólnej szczepionkowej karty/paszportu dla obywateli UE (co bierze pod uwagę możliwe różne narodowe kalendarze szczepień), która będzie kompatybilna z transgranicznym elektronicznym systemem informowania i rozpoznawania immunizacji, tak, by nie dublować pracy na poziomie narodowym” – brzmi treść punktu.
W unijnej rozpisce w latach 2019-2021 miało trwać „sprawdzanie możliwości rozwoju wspólnej karty szczepionkowej UE”. Dopiero w roku 2022 Komisja Europejska miała „zaproponować wspólną szczepionkową kartę/paszport dla obywateli UE”.
Mapa drogowa była ostatni raz aktualizowana w roku 2019. Oznacza to, że pomysł wprowadzenia paszportów szczepionkowych nie został dodany do mapy drogowej dopiero po pojawieniu się kwestii Covid-19, ale już o wiele wczesniej.
Jak widać, kryzys koronawirusa nieszczególnie zaskoczył Komisję Europejską – gdy idzie o wprowadzenie szczepionkowych paszportów prace trwały już na dobre kilka lat przed rozpoczęciem kryzysu Covid-19 w początku roku 2020. Teraz okazuje się, że wprowadzenie paszportów – jeżeli ostatecznie do tego dojdzie – zostanie nawet przyspieszone…
Źródło: ec.europa.eu
Pach