W czwartek w Warszawie odbywa się drugi dzień Kongresu Polska 590. Jego nazwa nawiązuje do prefiksu kodu kreskowego oznaczającego produkty pochodzące z naszego kraju. Tematyka zaś obejmuje kwestie energetyki, rozwoju regionalnego, inwestycji, a także etyki i polityki prorodzinnej.
W ramach jednej z dyskusji dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego Piotr Arak zwrócił uwagę, że niektóre kraje w ogóle nie prowadzą polityki prorodzinnej. Podkreślił, że według OECD szczególnie istotnym jej aspektem jest podniesienie dochodu rozporządzalnego na osobę. Konieczność podzielenia dochodu przez większą liczbę osób w rodzinie stanowi bowiem główny problem przy podejmowaniu decyzji o jej powiększeniu. Państwo powinno łagodzić te efekty. Niemniej istotne kwestie to wzrost stabilności zatrudnienia i ułatwienia w przemieszczaniu się z dziećmi.
Z kolei dr hab. Michał Michalski profesor UMK w Poznaniu podkreślił, że w 2050 roku co trzeci Polak będzie w wieku co najmniej 65 lat. Wiąże się z tym wzrost liczby osób w wymagających utrzymania na emeryturze i spadek wpływów do budżetu. Kolejny problem to spadek chęci do zakładania rodzin, epidemia samotności.
Wesprzyj nas już teraz!
Z kolei Marlena Maląg minister rodziny i polityki społecznej zwróciła uwagę, że polityka prorodzinna stanowi priorytet rządu Mateusza Morawieckiego. Stwierdziła również, że będzie ona mieć charakter systemowy. Na potrzebę jej ciągłości wyrażaną przez młode rodziny zwróciła też uwagę prof. Elżbieta Osewska. Z kolei prezydent Stalowej Woli podkreślił konieczność prowadzenia polityki mieszkaniowej we współpracy z samorządami.
Z kolei podczas późniejszego panelu politolog dr Parag Khanna w rozmowie z dr Radosławem Pyffelem podkreślono rolę Chin w dzisiejszym porządku geopolitycznym. Dr Pyffer zwrócił uwagę, że Europa wyrasta z odmiennych korzeni niż Chiny. Wszak to właśnie na Starym Kontynencie toczono wojny religijne, pojawiały się też totalitaryzmy. Tych doświadczeń nie mają zaś Chińczycy. Pogodzenie tych dwóch światów wiąże się zaś ze sporymi trudnościami. Z kolei dr Khanna zwrócił uwagę, że transformacje dokonują się dzięki inwestycjom, a nie tylko handlowi. Interesująca część rozmowy dotyczyła Rosji, o którą zapytał Radosław Pyffer. Postawił pytanie, jaka przyszłość czeka ten kraj w kontekście eurazjatyzacji. Zdaniem Khanna, Rosja zawsze dbała o swoje interesy, nie zwracając uwagi, że zaszkodzi to innym, w tym Europie.
Rozmówcy poruszyli też kwestię rywalizacji w przestrzeni kosmicznej. Podkreślono też rolę środków obronnych w tej przestrzeni. Zwrócono też uwagę na postęp technologii w dobie pandemii. Dr Khanna zauważył, że młodzi ludzie mogą pogłębić swą nielojalność wobec państw wraz z dokonującymi się zmianami.
Źródło: kongres590.pl
mjend