Zgodnie z zapowiedziami w Dzienniku Ustaw zostało opublikowane rozporządzenie, które zmienia zasady noszenia maseczek. Od 15 maja będzie można przebywać na otwartym powietrzu bez maseczek.
Rozporządzenie Rady Ministrów w tej sprawie zostało opublikowane w czwartek wieczorem w Dzienniku Ustaw. Warunkiem poluzowania „obowiązku maseczkowego” był spadek wskaźnika zakażeń na 100 tys. osób poniżej 15. Ten warunek jest już spełniony.
Maseczki pozostaną z nami w pomieszczeniach zamkniętych oraz w niektórych sytuacjach na zewnątrz – choćby jeśli nie można zachować dystansu 1,5m od drugiej osoby.
Wesprzyj nas już teraz!
Usta i nos trzeba będzie nadal zasłaniać w środkach transportu publicznego, w samolotach, na terenie nieruchomości wspólnych np. klatkach schodowych, windach czy garażach podziemnych, w zakładach pracy, jeżeli w pomieszczeniu przebywa więcej niż jedna osoba, chyba, że pracodawca postanowi inaczej. „Obowiązek maseczkowy” pozostaje też w budynkach użyteczności publicznej (urzędy, miejsca kultu, oświaty, nauki, kultury, wychowania, opieki zdrowotnej, społecznej).
Maseczek nie muszą np. nosić kierujący motocyklem, którzy używają kasków ochronnych i osoby przewożone, kierujący środkiem transportu publicznego. Również dzieci do ukończenia 5. roku życia są zwolnione z tego obowiązku. Podobnie jak osoby z zaburzeniami rozwoju, psychicznymi, niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym, znacznym albo głębokim lub mające trudność samodzielnie to robić, osoby z trudności z zaawansowanymi schorzeniami neurologicznych, układu oddechowego lub krążenia, przebiegających z niewydolnością oddechową lub krążenia.
Maseczki nie musi nosić też kapłan podczas sprawowania kultu religijnego oraz osoby wykonujące zadania służbowe, np. żołnierze, sędziowie, trenerzy oraz osoby przebywającej na terenie lasu, parku, zieleńca, ogrodu botanicznego, ogrodu zabytkowego, rodzinnego ogródka działkowego albo plaży. Nie trzeba zakładać maseczki w czasie jazdy konnej. Z nakazu zakrywania ust i nosa wyłączeni zostały też osoby zawierające związek małżeński (zarówno cywilny jak i sakramentalny).
Ponadto twarz można odsłonić do identyfikacji tożsamości, jeśli wymaga to świadczenie usług, gdy jest to niezbędne do komunikowania się czy w celu spożycia posiłku (w pracy oraz po zajęciu miejsca siedzącego w pociągu objętym obowiązkową rezerwacją miejsc, w tym posiłków i napojów wydawanych na pokładzie pociągu).
Źródło: dorzeczy.pl
MA