– Jeszcze przed pandemią było widoczne, że idąc w świat technologii i jego dobrodziejstwa, gdzieś się pogubiliśmy. Ostatni czas przyniósł niestety żniwo nieradzenia sobie ze stresem. Tu potrzeba jest uwagi kadry, nauczycieli. Powinniśmy być wrażliwsi na to, co dzieje się z młodymi ludźmi – mówiła w niedzielę w Polskim Radiu 24 Bianca-Beata Kotoro, psycholog.
Bianca-Beata Kotoro mówiła o wyzwaniach, które pojawiły się w związku z pandemią przed młodymi ludźmi, także w kontekście edukacji zdalnej. – Ważne jest, by młodzi ludzie z tego trudnego czasu wzięli dla siebie wszystko, co najlepsze. Tegoroczni maturzyści musieli zmierzyć się z bardzo trudnym wyzwaniem. Na początku pandemii sytuacja mogła wydawać się fajna, było to także pozbawienie kontroli nauczycieli, musieli to robić sami uczniowie. Jeśli mądry nastoletni człowiek to przeanalizuje, to zobaczy, że jest w stanie podołać trudnym wyzwaniom, i to na samym początku swojej dorosłości – zaznaczyła psycholog.
– Jest też grupa młodych ludzi, którzy sobie z tym stresem nie poradzili. Ważne jest, abyśmy my, jako dorośli wyciągnęli do nich rękę i zorganizowali im pomoc różnych specjalistów. Tak, by przekonać ich, że jeśli coś im nie wyszło, to są ludzie, którzy będą starali się pomóc. Tu kłania się sprawa całościowej opieki w Polsce. Jeśli chodzi o psychologów i psychiatrów, tu mamy państwowy kryzys – oceniła gość audycji.
Wesprzyj nas już teraz!
W tej chwili tworzone są w całym kraju ośrodki środowiskowej opieki psychologiczno-psychoterapeutycznej (I poziom referencyjny). Docelowo ma ich być ok. 380. Kontraktowanie placówek wydłużyło się jednak ze względu na epidemię. Do tej pory powstało ich ok. 260.
Źródło: PolskieRadio24.pl
TK
Zobacz także: