13 maja 2021

Awantura o przyszłość OSP. Kto chce zgasić zapał ochotników?

(OSP Miłomłyn, CC BY-SA 4.0 , via Wikimedia Commons)

Ochotnicze Straże Pożarne, które nie zajmują się gaszeniem pożarów mogą zostać wykluczone z systemu – alarmuje Związek Ochotniczych Straży Pożarnych, komentując przygotowany przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych projekt ustawy dotykający tej kwestii. Zarzuty dotyczące „zamachu na OSP” idą dużo dalej. Ale MSWiA twierdzi, że to niesprawdzone informacje.

Ochotnicy uważają, że zaprezentowany pod koniec kwietnia projekt nie był z nimi konsultowany. Tymczasem znajdują się w nim ważne dla OSP zapisy. To np. przekształcenie OSP w jednostki ratowniczo-gaśnicze. W myśl projektu, tylko takie jednostki będą jednostkami ochrony przeciwpożarowej i będą mogły brać udziału w działaniach ratowniczo-gaśniczych. Jednostki, które nie zostaną tak przekształcone będą traktowane jak stowarzyszenie. Stracą też finansowanie. Mowa tu o specjalistycznych jednostkach zajmujących się poszukiwaniem zaginionych, ratownictwem wysokościowym czy wodnym.

Projekt przewiduje też, że nadzór nad OSP ma sprawować wojewoda i komendant wojewódzki PSP. To oznacza utratę niezależności ochotników. Co więcej, w projekcie zniknął zapis o nieodpłatnych szkoleniach ochotników przez PSP. Pojawia się zatem problem kto sfinansuje szkolenia OSP.

Wesprzyj nas już teraz!

Krytycy projektu wskazują też, że OSP straci prawo do własnego munduru wyjściowego i galowego. Ochotnicy nie będą mieli nawet prawa posługiwać się tytułem „strażak”- będą to „ratownicy OSP”. Projekt przewiduje też dodatki do emerytur dla ochotników. Te zapisy nie wzbudzają większych wątpliwości, bo też są to rozwiązania „przepisane” z ustawy o ochronie przeciwpożarowej.

Projekt odmiennie opisuje wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Błażej Poboży. W mediach społecznościowych wskazał, że „ustawa poprawia sytuację druhen i druhów oraz samych OSP”. Jak dodał „być może PSL ma wyrzuty sumienia, że sami nie zajęli się tym w przeszłości, choć mieli taką możliwość i wpływ”. Stąd miałyby wynikać alarmistyczne tony.

Z kolei wiceminister Maciej Wąsik zapewnił, że OSP nie stracą mundurów i nazwy. „OSP są stowarzyszeniami i są samorządne. Projekt ustawy nic im nie narzuca ani niczego nie zabrania. Decydują sami” – zaznaczył. „Projekt ustawy w żaden sposób nie ingeruje w autonomię OSP. Te stowarzyszenia to pewien fenomen – nie ma drugiego takiego ruchu w Europie. Rząd będzie dbał o druhów, będzie pomagał i wspierał” – zapewnił Wąsik.

Ponadto na twitterowym profilu MSWiA pojawiła się seria grafik streszczających nowe rozwiązania ustawowe. Dotyczą one m.in. prawa do noszenia munduru strażackiego czy darmowych szkoleń.

Źródło: rmf24.pl, wpolityce.pl, Twitter

MA

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(16)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 300 725 zł cel: 300 000 zł
100%
wybierz kwotę:
Wspieram