Dramatycznie rośnie liczba prób samobójczych wśród najmłodszych Polaków – alarmuje „Dziennik Gazeta Prawna”.
Przedłużające się lockdowny powodujące odcięcie młodych osób od rówieśników, lęk przed zarażeniem i śmiercią oraz wiele innych czynników odbijają się na zdrowiu psychicznym dzieci, które coraz częściej decydują się na odebranie sobie życia. Liczba prób samobójczych w porównaniu z I kwartałem 2020 roku wzrosła o jedną czwartą. Psychiatrzy zauważają ponadto, że oficjalne dane są znacznie niedoszacowane.
Do najważniejszych przyczyn zamachów samobójczych należą depresja, zaburzenia nastroju, bezsenność i napady lękowe. Przed pandemią, główne przyczyny zaburzeń związane były z brakiem akceptacji i relacjami rówieśniczymi. Dzisiaj natomiast coraz więcej osób do 18. roku życia boryka się z samotnością i bezsensem życia. Jak opisują, nie mają motywacji do działania nie tylko w związku z pandemią, ale i dlatego, że… zagrożony jest klimat i środowisko.
Zgodnie z wyliczeniami naukowców, na każdą śmierć samobójczą przypada średnio do 20 prób. W I kw. skutecznie odebrało sobie życie 19 nieletnich. Gdyby obliczać wedle tych szacunków, próby samobójczej w ciągu pierwszych trzech miesięcy 2021 roku dokonało około 400 dzieci. W oficjalnych statystykach figuruje liczba 271 przypadków.
Źródło: gazetaprawna.pl
PR