– Zdecydowana większość artystów w Polsce żyje ubogo i biednie. Ich status zawodowy jest taki, że nie mają możliwości odkładania istotnych składek na ubezpieczenie zdrowotne i emerytalne. Chcemy tę sprawę rozwiązać – powiedział w czwartek na antenie Radia Wrocław wiceminister kultury Jarosław Sellin.
Sellin tłumaczył, o co chodzi z rządowym pomysłem zdefiniowania tego, kim jest „artysta” i dlaczego należy uregulować tę kwestię. – Artysta to ten, który przede wszystkim swoje dochody czerpie z działalności artystycznej, ze sprzedaży swoich tworów artystycznych. Mamy takich ludzi niewielu w Polsce. To jest około 60 tysięcy – mówił Sellin.
Dodał, że według badań resortu kultury, w Polsce 60 proc. artystów żyje poniżej średniej krajowej, 30 proc. poniżej płacy minimalnej. – Tylko o 7 proc. można powiedzieć, że to są ludzie zamożni, których na ogół widzimy w kolorowych gazetach – podkreślił.
Wesprzyj nas już teraz!
Według Sellina zdecydowana większość artystów „żyje ubogo i biednie”. – Bardzo często ich status zawodowy jest taki, że nie mają możliwości odkładania istotnych składek na ubezpieczenie zdrowotne i emerytalne. Chcemy tę sprawę rozwiązać. Nie może być tak, żeby ludzie, którzy tworzą polską kulturę w jesieni swojego życia tak biedowali, żeby nie mieli ubezpieczeń zdrowotnych i emerytalnych – mówił wiceminister.
Podkreślił, że ma to zostać zmienione dzięki „ustawie o uprawnieniach artysty zawodowego”.
Źródło: Radio Wrocław, PolskieRadio24.pl
TK