Szef MEN prof. Przemysław Czarnek podkreślił, że rodzina i małżeństwo to szczególne wartości, które należy promować i chronić. Minister edukacji narodowej przypomniał, że Konstytucja RP chroni małżeństwo, które określa związkiem kobiety i mężczyzny. Polityk dodał, że małżeństwa nie można zrównywać ze związkami homoseksualnymi.
Prof. Przemysław Czarnek podczas konferencji „Kościół – państwo – społeczeństwo obywatelskie w służbie rodzin w Polsce” przypomniał o roli rodzin i małżeństw w życiu społecznym. Podkreślił, że obecnie w dobie kryzysu potrzebna jest wielka promocja rodziny i małżeństwa, jako związku kobiety i mężczyzny – zgodnie z tym co gwarantuje nam art. 18 Konstytucji RP. Szef resortu edukacji i nauki zauważył, że dziś odchodzi się od prawdy o rodzinie, co obserwujemy na różnych płaszczyznach, w tym prawniczej czy aksjologicznej.
Podczas wystąpienia prof. Czarnek podkreślił, że małżeństwo jest pod ochroną i opieką prawną. – Wyklucza to zatem promowanie w przepisach prawa i zrównywanie z małżeństwem związków partnerskich, w tym również związków homoseksualnych i rozmaitych innych związków – wskazał.
Wesprzyj nas już teraz!
Dodał, że nikt nie zamierza wchodzić komukolwiek do życia prywatnego i trzeba pamiętać o zapisach w Konstytucji RP. – Natomiast artykuł 18 w takim brzmieniu, w jakim został skonstruowany, wyklucza możliwość opieki i ochrony prawnej tych wszystkich innych związków, poza związkiem małżeńskim, czyli związkiem jednej kobiety i jednego mężczyzny – podkreślił minister edukacji narodowej.
Szef resortu wskazał również, że obecnie w Polsce trwa kryzys demograficzny, a jedną z jego przyczyn jest moda na to, aby być tzw. singlem. „Moda na to, żeby być singlem, żeby nie mieć dzieci, bierze się z braku poczucia odpowiedzialności” – wskazał.
W wystąpieniu ministra znalazła się również zapowiedź promowania i wspierania nauki o rodzinie, która ma być odrębną dyscypliną naukową. Prof. Czarnek podkreślił, że jest to konieczne, aby „naukowo badać rodzinę” i „przeciwstawiać się rozmaitym prądom, tezom, które są nieprawdziwe”.
Źródło: polsatnews.pl
WMa