W Kielcach odbył się Marsz dla Życia i Rodziny, który jednak ze względu na ograniczenia pandemiczne przeprowadzono w zmienionej formule. Uczestnicy wydarzenia modlili się w intencji ochrony życia, ale wzięli również udział w audycji radiowej oraz okolicznościowym koncercie.
Wydarzenie rozpoczęto wspólną modlitwą podczas Mszy świętej sprawowanej w intencji życia i jego obrońców, którą sprawował bp Jan Piotrowski. Okolicznościowe kazanie wygłosił ks. Jan Skrzypek, dyrektor Wydziału ds. Małżeństw i Rodzin diecezji kieleckiej.
– Potrzebujemy ogromnej mobilizacji do ochrony wiary, rodzin, gdyż życie człowieka zostało zagrożone niemal na każdym poziomie – podkreślał ks. Skrzypek, apelując o ochronę szczególnie tych najbardziej bezbronnych, dzieci w łonach matek. Przypomniał m.in. słowa kard. Roberta Saraha: „Kryzys wiary w oczach Zachodu to główne źródło problemów małżeństwa i rodziny. Zaapelował także, aby chrześcijanie umieli się przeciwstawić „kulturze śmierci i nowych biotechnologii, przy pomocy których człowiek chce zniszczyć samego siebie”.
Wesprzyj nas już teraz!
Podając coraz liczniejsze przykłady łamania prawa do życia, postawił także szereg kwestii egzystencjalnych i religijnych. – Wiara nie jest czymś łatwym, ma swoją cenę, wiąże się z trudem, a może nawet czasem z cierpieniem, gdy wiele okoliczności jej nie sprzyja – tłumaczył.
Wskazywał trendy intelektualne m.in. we współczesnej literaturze, które sprawiają „uwiąd religii na Zachodzie”, a dzisiejsza sytuacja na świecie „dobitnie pokazuje, że nie wszystko człowiek ma pod kontrolą”. – Bez Bożej światłości nie ma miejsca na miłość, aby przyjmować dzieci (…), szanować starców, robić miejsce dla najsłabszych, najuboższych, niezaradnych – mówił ks. dr Skrzypek.
Od wczesnych godzin popołudniowych na antenie Radia eM Kielce trwały rozmowy z udziałem ludzi zaangażowanych w obronę życia i rodziny. Jednym z rozmówców był m.in. Paweł Kwaśniak z Centrum Życia i Rodziny, koordynatora Marszów dla Życia i Rodziny w całym kraju.
Podczas audycji mówił o idei marszów, ale także inicjatywie „Dzień Ojca na nowo”, która ma na celu ustanowienie Dnia Ojca na 19 marca – w uroczystość św. Józefa. Przedstawiciel Centrum Życia i Rodziny podkreślał, że to ważna inicjatywa, która pozwoli nadać Dniu Ojca nowe znaczenie i wypełni treścią. To także okazja, aby mężczyźni obrali sobie św. Józefa patronem. Akcję można wesprzeć za pośrednictwem strony www.DzienOjca.pl.
Źródło: KAI
WMa