Luzowanie obostrzeń sprzyja temu, by zapomnieć o tym co wydarzyło się w ostatnich miesiącach. To błąd! Obostrzenia związane z koronawirusem mogą jeszcze powrócić. A my? Musimy być na to gotowi, by nie pozwolić dać odebrać resztek wolności. Jak zdobyć stosowny oręż? Z pomocą przychodzi „Tydzień życia i wolności” – Warszawa – Kraków, 7-12 czerwca 2021.
Jak zauważył Łukasz Warzecha w programie Prawy Prosty Plus w PCh24.tv, tego rodzaju debata dotykająca problemu wolności, w czasie kiedy już znoszone są pewne ograniczenia związane z koronawirusem, jest bardzo potrzebna.
– Wiele osób ma tendencje, by zapominać o tym, co się działo przez ostatni ponad rok. Po ludzku mnie to nie dziwi, bo zrozumiałe jest, że wiele osób chciałoby zapomnieć o nieprzyjemnych sytuacjach, ale przecież konsekwencje tego, co z nami wyprawiano trwają i będą trwać. I mam nadzieję, że ta konferencja, ten kongres również o tym przypomni – zaznaczył.
Wesprzyj nas już teraz!
Jak dodał, jako publicysta stara się przypominać o tych sprawach, bo na przykład konsekwencje ograniczeń, które dotknęły te najbardziej poszkodowane branże, takie jak branża fitness, branża gastronomiczna, hotelarska (szeroko pojęta, bo nie chodzi tylko o hotele, ale także pensjonaty, miejsca noclegowe), będą się ciągnąć latami. – To co się wydarzyło w tych branżach będzie miało swoje konsekwencje. Nie mówiąc już o tych, którzy stracili wszystko, musieli odejść z biznesu, pozwalniać pracowników, którzy wpadli w długi i nie mają pewności, czy to się jednak nie powtórzy w kolejnych miesiącach – wskazał. Zatem, jak podkreślił Łukasz Warzecha, który będzie jednym z uczestników „Tygodnia Życia i Wolności”, mamy bardzo dobry czas na mówienie o tym jak ogranicza się naszą wolność.
Z kolei Witold Gadowski, również jeden z panelistów „Tygodnia Życia i Wolności”, zauważył wyraźny podział publicystów na takich co twierdzą, że wszystko co czyni rząd jest fatalne, „drudzy mówią, kto nie z rządem, tego prądem”, zaś trzecia, wąska grupa, to publicyści uczuleni na kwestie wolnościowe, na kwestie praw podstawowych.
– Ta wąska grupa miała w ostatnim czasie najwięcej do roboty. Cały czas alarmowaliśmy, że coś złego się dzieje. Że podejmowane są nadmiarowe decyzje, że łatwo godzimy się na odbieranie nam różnych wolności. Teraz przychodzi moment, gdy ludzki pan nie zabił, a mógł. Możemy nie nosić maseczek (cóż to za ogromny przywilej!), możemy swobodniej się spotykać, może gdzieś pojechać… Siłą rzeczy odczuwamy poprawę. I szybko zapominamy o tym jak było. Jeżeli na jesieni przyjdzie czwarta fala koronawirusa i zaczną się restrykcje, to będziemy mętalnie słabo przygotowani. Zatem taki Tydzień życia i wolności, to pożyteczna inicjatywa. Siadamy i zaczynamy myśleć co może się zdarzyć, z czym musimy walczyć, na co możemy się godzić, a na co nie – podkreślił Witold Gadowski.
Łukasz Warzecha dodał, że powiązanie w nazwie kongresu życia i wolności jest ważne. – Jakoś tak się stało, że wolność nie jest dzisiaj w cenie i wiele osób zapomina o tym, że wolność oznacza odpowiedzialność. Że jeżeli odbiera się ludziom wolność, to zdejmuje się z nich też odpowiedzialność za ich własne wybory. To są nierozerwalne i wzajemnie powiązane rzeczy. Dlatego dobre, dojrzałe państwo traktuje swoich obywateli w sposób dojrzały. Czyli przyznaje im wolność i jednocześnie wymaga od nich, by byli odpowiedzialni za swoje wybory. Zatem bardzo ważne jest to, że te dwa słowa w tytule kongresu występują łącznie. Był to bardzo dobry pomysł, by tak to spotkanie nazwać – dodał.
„Tydzień Życia i wolności odbędzie się w dniach 7-12 czerwca 2021 roku. Szczegółowy program znajduje się na stronie tydzienzycia.pl
Organizatorzy wydarzenia – Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi i Stowarzyszenie „Polonia Christiana” informują, że bezpłatne wejściówki, przygotowane oddzielnie na każdy z sześciu dni „Tygodnia Życia i Wolności” można odbierać w Krakowie i Warszawie. Z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc, wstęp na wydarzenie będzie możliwy tylko za okazaniem wejściówki.
W Krakowie odbędą się następujące panele tematyczne:
#Kościół – 7 czerwca 2021 r. (poniedziałek), od godz. 17:00
#Edukacja – 8 czerwca 2021 r. (wtorek), od godz. 17:00
#ProLife – 12 czerwca 2021 r. (sobota), od godz. 16:00
Na te wydarzenia wejściówki można odbierać w siedzibie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi przy ul. Augustiańskiej 28 w Krakowie, od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00 – 17:00. O przyznaniu wejściówek decyduje kolejność zgłoszeń. W miarę dostępności, będzie można wybrać wejściówkę na jeden dzień lub także na inne spośród wymienionych powyżej panele tematyczne.
W Warszawie będą miały miejsce trzy konferencje związane z następującymi tematami:
#Gospodarka – 9 czerwca 2021 r. (środa), od godz. 18:00
#PrawaiWolności – 10 czerwca 2021 r. (czwartek), od godz. 18:00
#Zdrowie – 11 czerwca 2021 r. (piątek), od godz. 16:30
W przypadku paneli organizowanych w Warszawie, bezpłatne wejściówki rozprowadzane są w siedzibie Centrum Życia i Rodziny przy ul. Nowogrodzkiej 42/501 (na domofonie nr 51) w Warszawie, od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-16:00. Dystrybucja wejściówek rusza od piątku 28 maja. Także i w tym przypadku, wedle dostępności miejsc, można otrzymać wejściówkę na pojedynczy panel lub także na pozostałe panele tematyczne, które odbędą się w Warszawie.
Dla wszystkich z Państwa, którzy nie będą mogli osobiście wziąć udziału w Tygodniu Życia i Wolności mamy bardzo dobrą wiadomość: wydarzenie to będzie w całości transmitowane online za pośrednictwem telewizji internetowej PCh24TV. Bezpośrednim adresem, pod którym od 7 czerwca (kiedy to startuje pierwszy w ramach Tygodnia panel #Kościół) będzie prowadzona transmisja na żywo jest pch24.tv.
Organizatorami Tygodnia Życia i Wolności są Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi oraz Stowarzyszenie „Polonia Christiana”. Partnerami wydarzenia są: Centrum im. Adama Smitha, Stowarzyszenie Fidei Defensor, Instytut Ordo Iuris, Młodzież Wszechpolska, Centrum Życia i Rodziny, Fundacja Życie i Rodzina, Fundacja Koliber oraz Towarzystwo na rzecz Rozwoju i Inicjatyw Społecznych. Nasza redakcja sprawuje nad wydarzeniem patronat medialny.
MA