22 czerwca 2021

Czy Polska jest ci potrzebna? Będziesz dla niej „bohaterem”?

(fot. Biały Kruk)

Czy istnieje jedna, uniwersalna definicja bohaterstwa? Czy zdrajca może być postrzegany jako patriota i na odwrót? Ile Targowic na przestrzeni wieków doświadczyła Rzeczypospolita? Czy w dziejach Polski pojawiła się jakakolwiek postać, którą wszyscy – z lewej, z centrum i z prawej – mogliby nazwać bohaterem? Na te i wiele innych pytań odpowiada w swojej najnowszej książce dr Bohdan Urbankowski.

W roku 1997, czyli w czasach, kiedy produkcje kinowe i telewizyjne zza oceanu nie były przesiąknięte jedynie słuszną ideologią, wytwórnia Walt Disney nagrała film animowany „Herkules”. Tytułowy bohater chciał zostać „prawdziwym bohaterem”. W jednej ze scen, po pokonaniu prawie wszystkich potworów, powstrzymaniu klęsk i katastrof rozmawia on na szczycie Olimpu z ojcem – Zeusem. Najwyższy z bożków mitologii greckiej mówi do syna, że „bycie popularnym nie oznacza bycia bohaterem”. Pod koniec filmu dowiadujemy się od tego samego Zeusa, że o bohaterstwie nie decyduje siła mięśni, tylko siła serca.

To właśnie siła serca lub jej brak, wierność ojczyźnie lub obcym dworom, uwielbienie wolności lub mamony napędzały główne postacie pojawiające się na kartach najnowszej książki dr. Bohdana Urbankowskiego pt. „Bohaterowie i zdrajcy. Wspólna pamięć narodu”, która ukazała się nakładem wydawnictwa „Biały Kruk”.

Wesprzyj nas już teraz!

I tak oto z książki wybitnego poety, filozofa i historyka dowiadujemy się na przykład jak w okresie rozbicia dzielnicowego, kiedy Polska była podzielona na dziesiątki małych i rywalizujących ze sobą państewek postrzegano zdradę i kto stał za pierwszą, średniowieczną Targowicą. Autor tłumaczy również skąd czerpali siłę do walki o Polskę „bohaterowie” i któremu zagranicznemu władcy najczęściej ślubowali wierność „zdrajcy”. Autor wyjaśnia również, dlaczego w czasie Potopu Szwedzkiego tak wielu przedstawicieli polskiej arystokracji stanęło po stronie najeźdźcy – Karola Gustawa oraz ile są warte opowieści Olgi Tokarczuk na temat polskich kolonii i Polaków jako handlarzy niewolników.

Dr Urbankowski bez owijania w bawełnę i bez powtarzania, że prawda leży pośrodku, bądź że nic nie jest albo czarne, albo białe wzywa czytelników do odpowiedzenia na dwa proste, ale jakże fundamentalne pytania: „Czy Polska jest ci potrzebna?” oraz „Czy chcesz być Polakiem?”, czyli de facto po której stronie staniesz w chwili próby? Na pierwszy rzut oka wybór wydaje się oczywisty, ale czy na pewno? Historia Polski jednoznacznie dowodzi, że nie…

„Bohaterowie i zdrajcy. Wspólna pamięć narodu” to przepięknie ilustrowana, fantastycznie napisana, ponad 600-stronnicowa opowieść człowieka, który ma w sercu Polskę – Polskę katolicką, Polskę skupioną pod wezwaniem „Bóg, Honor, Ojczyzna”, Polskę wolną i niepodległą. Dr Urbankowski daje nam do zrozumienia, że Polska to naprawdę wielka i ważna sprawa, która mimo zdrad i nieprawości zawsze potrafi się podnieść dzięki bohaterom i sile polskiego, biało-czerwonego serca!

 

„Bohaterowie i zdrajcy. Wspólna pamięć narodu”

Autor: dr Bohdan Urbankowski

Wydawnictwo: Biały Kruk

Liczba stron: 600

format: 16,5 x 23,5 cm

oprawa: twarda

data wydania: 21-05-2021

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 301 185 zł cel: 300 000 zł
100%
wybierz kwotę:
Wspieram