Już za sześć na terenie Unii Europejskiej może obowiązywać zakaz chowu klatkowego. Zobowiązała się do tego Komisja Europejska, która do końca 2023 roku przedstawić ma propozycję odpowiedniej ustawy obejmującej zwierzęta gospodarskie, między innymi kury nioski, cielęta, kaczki czy gęsi. Projekt firmuje między innymi komisarz rolnictwa Janusz Wojciechowski, dawniej parlamentarzysta PiS i PSL.
Zamiar stopniowego eliminowania hodowli klatkowej ma być odpowiedzią na kampanię pod nazwą End the Cage Age („Zakończmy epokę klatek”), popartą przez ponad milion mieszkańców UE.
Wesprzyj nas już teraz!
„Komisja przedstawiła plany dotyczące wniosku ustawodawczego w sprawie zakazu stosowania klatek w odniesieniu do różnych zwierząt gospodarskich. Chodzi o zwierzęta już objęte unijnym ustawodawstwem, a więc kury nioski, lochy i cielęta, a także króliki, przepiórki, kaczki i gęsi. Komisja zwróciła się już do EFSA (Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności) o uzupełnienie istniejących dowodów naukowych w celu określenia warunków koniecznych do wprowadzenia zakazu stosowania klatek” – czytamy na portalu radia RMF.
Oczywiście, eurokraci zapewniają, że radykalnej zmianie towarzyszyć będzie tak zwany okres przejściowy. Obiecują wsparcie z programu Wspólnej Polityki Rolnej i pomoc w przebranżowieniu się rolników na działalność „bardziej przyjazną zwierzętom zgodnie z nowymi normami”. Między innymi hodowcy mają korzystać z rozmaitych unijnych funduszy, do których dostęp będą mały rządy poszczególnych państw.
W przyszłym roku mają odbyć się konsultacje społeczne w sprawie projektu. Według komisarz ds. zdrowia Stelli Kyrikides komisja chce wprowadzić nowe prawo od 2027 roku.
„Jakiekolwiek zmiany zostaną podjęte, będą musiały zapewnić odpowiednie okresy przejściowe, które dadzą rolnikom wystarczającą ilość czasu na dostosowanie się, ale także zachęty” – to twitterowy komentarz komisarza do spraw rolnictwa Janusza Wojciechowskiego.
Today the Commission adopted a Communication in which sets out plans to prohibit cages for a number of farm animals.
Whatever changes will be decided will have to provide for appropriate transition periods which give sufficient time to farmers to adapt but also incentives. /1— Janusz Wojciechowski (@jwojc) June 30, 2021
Źródło: RMF24.pl
RoM