6 lipca 2021

Badania nad stosowaniem amantadyny w leczeniu COVID-19 opóźnione. Oficjalnym powodem spadek liczby nowych zachorowań

(fot. Pixabay)

Nie udało się przeprowadzić badania w tempie, w jakim planowaliśmy. Prace zaczynaliśmy w fazie spadkowej poprzedniej fali pandemii, co miało wpływ na ich dynamikę i przebieg – powiedział w poniedziałek na antenie Radia Maryja prof. Konrad Rejdak, kierownik Katedry i Kliniki Neurologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, członek międzynarodowego konsorcjum prowadzącego badania nad zastosowaniem amantadyny i jej pochodnych w leczeniu infekcji wywołanych wirusem SARS-CoV-2. Jego zdaniem spadek liczby nowych przypadków zachorowań jest zasługą szczepień.

Amantadyna miała się okazać lekiem na koronawirusa. Prace nad nią prowadzili polscy naukowcy, którzy jako pierwsi wydali światową publikację mówiącą o zastosowaniu amantadyny w leczeniu COVID-19. Zaawansowane badania niestety jednak się opóźniają.

Nie udało się przeprowadzić badania w tempie, w jakim planowaliśmy. Prace zaczynaliśmy w fazie spadkowej poprzedniej fali pandemii, co miało wpływ na ich dynamikę i przebieg. Bardzo się cieszę, że infekcje stały się tak rzadkie, ale nadal są one obecne i groźne. Jest to rzeczywiście dużą zasługą szczepień, bo są one głównym narzędziem ochrony przed infekcjami w skali populacyjnej, ale nadal wiele osób np. z powodów medycznych nie może się zaszczepić albo mimo zaszczepienia nie uzyskuje pełnej odporności. Cały świat szuka leków, które mogą być pomocne w sytuacji, gdy dojdzie do infekcji – mówił prof. Rejdak.

Wesprzyj nas już teraz!

Oczywiście w pełni popieram szczepienia i zachęcam pacjentów – zwłaszcza z chorobami neurologicznymi – aby się zaszczepili, ale mamy liczne doniesienia, że mimo pełnego zaszczepienia dojdzie do infekcji. Co wtedy? Musimy mieć leki, które ochronią organizm – tłumaczył.

Prof. Rejdak zwrócił uwagę, że różne instytucje europejskie zainteresowały się amantadyną. – Razem tworzymy konsorcjum naukowe, złożyliśmy wniosek do Komisji Europejskiej o dodatkowy grant. Identyczne badanie kliniczne toczy się w Danii w oparciu o bardzo podobny protokół, więc mamy nadzieję, że wspólne wysiłki z kolegami z innych krajów przybliżą nas do szybszego wyniku – opisywał.

Źródło: RadioMaryja.pl

TK

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 50 460 zł cel: 500 000 zł
10%
wybierz kwotę:
Wspieram