12 lipca 2021

Kard. Sarah zabrał głos w sprawie „Summorum Pontificum”. „Reforma jest nieodwracalna”

(Kard. Robert Sarah. FOT.Pierpaolo Scavuzzo/EIDON/MAXPPP/FORUM)

„Dzięki motu proprio Summorum Pontificum, mimo trudności i oporu, Kościół obrał drogę duchowej i liturgicznej reformy, która choć była powolna, to jest nieodwracalna” – napisał kard. Robert Sarah. Były prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego poświecił tradycyjnej liturgii serię wpisów, odnosząc się pośrednio do zapowiadanych ograniczeń w sprawowaniu nadzwyczajnej formy rytu rzymskiego.

W czasie, w którym wielu katolików na całym świecie z niepokojem wyczekuje na nowy dokument Stolicy Apostolskiej dotyczący tradycyjnej liturgii rzymskiej, kard. Robert Sarah odniósł się – pośrednio – do tej kwestii na Twitterze, publikując serię wpisów.

„Historia zapamięta Benedykta XVI nie tylko jako wielkiego teologa, ale także i jako papieża Summorum Pontificum, papieża liturgicznego pokoju, który zbudował ekumeniczny most ze wschodnim chrześcijaństwem poprzez łacińską liturgię gregoriańską” – napisał kard. Robert Sarah. Jak dodał, „[Benedykt XVI – przyp. red.] zostanie zapamiętany jako papież, któremu na sercu leżało odnalezienie chrześcijańskich korzeni i jedności Europy. Sprzeciwiał się bezsensownemu laicyzmowi i dezintegracji europejskiej kultury”.

Wesprzyj nas już teraz!

„Mimo postaw nieprzejednanego sprzeciwu duchowieństwa względem czcigodnego łacińskiego rytu gregoriańskiego, postaw typowych dla klerykalizmu wielokrotnie potępianego przez papieża Franciszka, w samym sercu Kościoła pojawiło się nowe pokolenie ludzi młodych” – pisał kard. Sarah. „To pokolenie młodych rodzin potwierdza, że liturgia ta posiada przyszłość, bowiem posiada ona przeszłość, historię świętości i piękna której nie sposób z dnia na dzień zniszczyć czy znieść” – czytamy.

„Kościół nie jest polem bitwy w której ktoś stara się o zwycięstwo poprzez zadanie krzywdy duchowej wrażliwości swoich braci i sióstr w wierze”. „Jak powiedział Benedykt XVI zwracając się do francuskich biskupów: W Kościele jest miejsce dla każdego, bo wiemy jak traktować się z szacunkiem i jak razem żyć, oddając chwałę Panu w Jego Kościele, wyznając tę samą, prawdziwą Wiarę”.

„Kryzys liturgiczny doprowadził do kryzysu wiary. Tak samo szacunek względem dwóch form liturgii łacińskiej, zwyczajnej i nadzwyczajnej, da nam misyjny impuls dla ewangelizacji , w końcu będziemy mogli wyjść z tego tunelu kryzysu” – napisał gwinejski duchowny.

Robert Sarah (ur. 1945) w latach 2001-2010 był sekretarzem Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów, w latach 2010-2014 był przewodniczącym Papieskiej Rady „Cor Unum”. Został kreowany kardynałem w roku 2010. W latach 2014-2021 kierował pracami Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.

Źródło: Rorate Caeli

mat

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(26)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 309 171 zł cel: 300 000 zł
103%
wybierz kwotę:
Wspieram