Dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia zaapelował do producentów szczepionek przeciwko COVID-19 o priorytetowe dostarczanie medykamentów do krajów biednych. Zapewniana przez wakcyny ochrona przed ciężkim przebiegiem choroby jest tam na bardzo niskim poziomie. Zdaniem Tedrosa Adhanoma Ghebreyesusa zwrócenie uwagi na potrzeby krajów niezamożnych jest istotniejsze niż zagadnienie podawania trzeciej dawki w państwach bogatych. Tym bardziej że – jak ocenił – brakuje jednoznacznych dowodów świadczących o konieczności takiego działania.
W poniedziałek szef WHO na konferencji prasowej zwrócił uwagę na problem dysproporcji między krajami biednymi a bogatymi w kwestii dostaw szczepionek przeciw COVID-19. Jego zdaniem różnica w tym względzie wynika z chciwości koncernów farmaceutycznych. Dlatego też Tedros Adhanom Ghebreyesus wezwał producentów wakcyn na koronawirusa do priorytetowego dostarczania preparatów państwom niezamożnym.
Wypowiedź padła w kontekście zabiegów koncernu Pfizer o uzyskanie w Stanach Zjednoczonych zgody na podawanie trzeciej, przypominającej dawki szczepionki opracowanej wspólnie z BioNTech, co ma zwiększać skuteczność ochrony przed nowymi mutacjami koronawirusa SARS-CoV-2. Choć eksperci WHO uważają, że takie działanie nie znajduje uzasadnienia, to zagadnienie jest omawiane także w innych krajach Zachodu. Tymczasem kraje ubogie dysponują niewielkimi ilościami preparatów.
Wesprzyj nas już teraz!
W ocenie Tedrosa Adhanoma Ghebreyesusa preferowanie trzeciej dawki w krajach bogatych kosztem szczepień w państwach ubogich oznaczałoby rezygnację z ochrony najbardziej potrzebujących. Etiopski biolog i immunolog zauważył przy tym, że po blisko 3 miesięcznym spadku liczby zgonów na COVID-19, ten pozytywny trend się odwrócił, co związane jest z rozprzestrzenianiem się wariantu Delta wirusa SARS-CoV-2.
Jak zauważa portal dziennika „Rzeczpospolita”, „firmy Pfizer i Moderna, producenci szczepionek mRNA, zgodziły się dostarczać do solidarnościowego systemu COVAX niewielkie ilości swoich preparatów, ale zdecydowana większość dawek została zarezerwowana przez bogate kraje”.
Źródło: rp.pl
MWł