14 lipca 2021

New Delhi: kościół rozebrany jako budowlana samowola. Urzędnicy pośpiesznie uprzedzili sąd

(Pixabay:sspiehs3)

Inspekcja budowlana indyjskiej stolicy wydała nakaz rozbiórki nowej syromalabarskiej świątyni. Budynek został potraktowany jako wzniesiony bez stosownego zezwolenia i natychmiast rozebrany, choć sprawa czekała na rozpoznanie przez sąd. Chrześcijanie podkreślają, że pośpiech urzędników zdradza antychrześcijańskie uprzedzenia.

Świątynia została wzniesiona w Lado Sarai, jednej z dzielnic New Delhi. Do pośpiesznej rozbiórki doszło wskutek decyzji Delhi Development Authority, agencji odpowiadającej za planowanie i stan zabudowy na terenie stołecznym. Według członków lokalnej społeczności syromalabarskich katolików, urzędnicy zadziałali pośpiesznie chcąc zniszczyć świątynię nim sprawą zajmie się sąd i uniemożliwi rozbiórkę. – To był akt antychrześcijański. Kościół był celem ponieważ chrześcijanie stanowią dyskryminowaną mniejszość – komentuje Sajan K. George, przewodniczący Globalnej Rady Indyjskich Chrześcijan.

Kościół Syromalabarski – od roku 1992 posiadający kanoniczny status Kościoła arcybiskupiego większego – liczy na całym świecie ok. 4,25 miliona wiernych, z czego 2,35 miliona zamieszkuje rodzimą Keralę na Wybrzeżu Malabarskim. Pierwsze źródła historyczne wskazują na obecność chrześcijan na tym terenie już w IV wieku, a tradycja przypisuje ten fakt działalności misyjnej św. Tomasza Apostoła. W XVI wieku chrześcijanie ci weszli w unię z Rzymem. Syromalabarskie struktury kościelne zostały zreorganizowane pod koniec wieku XIX i za pontyfikatu Piusa XI.

Wesprzyj nas już teraz!

3 lipca, we wspomnienie św. Tomasza Apostoła, ukazał się list papieża Franciszka adresowany do biskupów syromalabarskich. Papież zachęca w nim do przyjęcia jednego sposobu celebrowania Mszy świętej. Obecnie sytuacja liturgiczna w tym Kościele jest złożona: w niektórych eparchiach liturgia celebrowana jest przez kapłana zwróconego twarzą ku wiernym, a w innych – przez celebransa zwróconego razem z wiernymi w stronę ołtarza. Od końca XVI wieku liturgia tego Kościoła znalazła się pod wpływami tradycji rzymskiej, przyswajając niektóre jej cechy. Za pontyfikatu Piusa XII przeprowadzono przegląd syromalabarskich ksiąg liturgicznych, potem zaś nadeszła epoka posoborowa. Jedną z osi sporu jest konflikt między zwolennikami delatynizacji liturgii, a wiernymi oczekującymi zachowania jej dotychczasowego charakteru.

Odpowiadając na list papieża kard. George Alencherry, arcybiskup większy Ernakulam-Angamaly i zwierzchnik Kościoła, podziękował za papieskie uznanie wobec nowego sposobu celebracji liturgicznej przypominając, że jego przygotowanie stanowi odpowiedź na wskazania lokalnego synodu z roku 1999. Nowy sposób celebracji ma znieść istniejące różnice odnośnie kierunku, w którym zwrócony jest celebrans, jak i… ograniczyć samą długość liturgii.

Źródło: asianews.it / Times of India

mat

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(1)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 310 301 zł cel: 300 000 zł
103%
wybierz kwotę:
Wspieram