15 lipca 2021

Kto płaci w Polsce szczególnie wysokie podatki? Rodziny wielodzietne

Pod hasłem „Rodzina: Tradycja. Inwestycja. Przyszłość”, w Warszawie, od 25 do 27 czerwca odbywał się Plenerowy IX Ogólnopolski Zjazd Dużych Rodzin. Jego organizatorem był Związek Dużych Rodzin „Trzy Plus”. Czy duże rodziny w Polsce mają jakiekolwiek szanse, by nie tylko konsumować, ale też inwestować? Czy możliwa jest realizacja marzenia rodziców, by zapewnić edukację lub mieszkanie każdemu swojemu dziecku? Czy, by polepszyć perspektywę finansową polskich rodzin, warto konstruować rozwiązania systemowe?

Między innymi takie pytania padły podczas eksperckiej debaty, która miała miejsce podczas Plenerowego IX Ogólnopolskiego Zjazdu Dużych Rodzin w Warszawie w dniach 25-27 czerwca 2021 roku. Odbywał się on pod hasłem „Rodzina: Tradycja. Inwestycja. Przyszłość”.

Panel społeczno-ekonomiczny zorganizowano na Giełdzie Papierów Wartościowych, by podkreślić, że już sama rodzina jest najlepszą inwestycją jaką może poczynić człowiek, kształtującą nowe pokolenia. W zamyśle organizatorów, czyli Związku Dużych Rodzin „Trzy Plus” tegoroczna edycja miała uświadomić, że rodzina czerpiąca z tradycji jest inwestycją, wymaga inwestycji i pozwala inwestować po to, aby budować lepszą przyszłość nie tylko obecnego pokolenia kilkunasto – kilkulatków, ale nadaje kształt społeczeństwu i rozwoju na setki lat.

Wesprzyj nas już teraz!

Pomysłodawcy Zjazdu podkreślają, że już dawno zauważyli, że nieproporcjonalnie mało uwagi poświęca się rodzinie, która jest podstawową komórką społeczną w stosunku do roli, jaką pełni. Zaniedbania te prowadzą prostą drogą do katastrofy demograficznej, która pociąga za sobą kryzys ekonomiczny, kulturowy, relacyjny, co w konsekwencji prowadzi do destrukcji społeczeństw i narodów.

Właśnie dlatego podczas Zjazdów organizowane są panele społeczno-ekonomiczne, wskazujące na najpilniejsze potrzeby rodzin i będące inspiracją dla ośrodków, mających wpływ na kształtowanie ustaw czy rozwiązań, wyrównujących szanse materialne, edukacyjne czy bytowe wielodzietnych.

Podczas tegorocznego panelu Marek Dietl – prezes zarządu polskiej Giełdy Papierów Wartościowych – podkreślił, że dyskusje wokół tego, jak wspierać rodziny, koncentrują się wokół dwóch tematów: pierwszy to pomoc społeczna, a drugi – ulgi podatkowe. Jego zdaniem korzystniejsze byłoby odwrócenie perspektywy finansowej i próba wzmocnienia rodzin w długoterminowych procesach inwestycyjnych, dających dzieciom perspektywę dobrej edukacji lub zdobycia własnego mieszkania.

Uczestnicząca w debacie Minister Rodziny i Polityki Społecznej Marlena Maląg podkreślała, że obecnie priorytetem jest ucieczka z pułapki demograficznej.

W dyskusji wziął również udział Łukasz Hardt z Rady Polityki Pieniężnej, który zwrócił uwagę, że duże rodziny w Polsce są niewspółmiernie obciążone podatkami konsumpcyjnymi, jak np. VAT, w stosunku do rodzin z mniejszą liczbą dzieci. Jest jeszcze ukryty podatek, który wszyscy płacimy – tym podatkiem jest inflacja, która w Polsce zmierza do 5%. Ten podatek znowu bardzo obciąża tych, którzy głównie konsumują, a nie inwestują, czyli wielodzietnych.

Prof. Marek Kośny z Uniwersytetu Wrocławskiego podkreślał z kolei w swoim wystąpieniu, że proponowane przez rząd w programie Polski Ład rozwiązania podatkowe nie widzą rodziny. Zauważył, że singiel zarabiający 10 tysięcy złotych i ojciec rodziny, mający szóstkę dzieci i często niepracującą żonę, także zarabiający 10 tysięcy złotych, to nie są takie same przypadki.

Joanna Krupska, Przewodnicząca Rady Krajowej Związku Dużych Rodzin „Trzy Plus”, skupiła się natomiast na tym, że prawem kobiety jest możliwość wychowywania dziecka do lat trzech i tu zadaniem państwa powinno być wspieranie, a nie zastępowanie poprzez nacisk na organizowanie zastępczej opieki.

Źródło: KAI

Pach

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(10)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 310 891 zł cel: 300 000 zł
104%
wybierz kwotę:
Wspieram