Porozumienie między Watykanem a Chinami w sprawie mianowania biskupów nie zmieniło dotychczasowej dynamiki prześladowań, a partia nadal ściśle kontroluje działalność personelu religijnego – podaje monitorujący sytuację w Chinach Asia News.
Do takiego wniosku portal dochodzi obserwując działalność kontrolowanego przez partię Kościoła Patriotycznego, gdzie od czasu odnowienia umowy w październiku 2020, za zgodą Watykanu już trzykrotnie mianowano biskupów z komunistycznego nadania.
W zeszłym roku biskupem pomocniczym Pingliang w prowincji Gensu został ks. Li Hui. Podczas ceremonii konsekracji ks. Yang Yu, zastępca sekretarza generalnego Konferencji Episkopatu Chin (BCCCC) odczytał list akceptacyjny. W katedrze obecnych było ponad 30 księży i 20 sióstr zakonnych, a także świeccy przedstawiciele wiernego rządowi Kościoła Patriotycznego. Wcześniej za aprobatą Watykanu mianowano biskupów Qingdao (Shandong) i Hongdong-Linfen (Shanxi).
Wesprzyj nas już teraz!
Jednocześnie trwają prześladowania tzw. Kościoła Podziemnego, którego członkowie nie zgadzają się przejść na stronę kontrolowanej przez komunistyczny rząd organizacji.
W zeszłym tygodniu aresztowano ks. Josepha Liu z diecezji Mindong w prowincji Funjin. Został zatrzymany przez policję za odmowę przyłączenia się do Kościoła Patriotycznego. Według źródeł Asia News, wobec kapłana zastosowano przemoc. „Po 10 godzinach tortur, sześciu policjantów szarpiąc go za rękę zmusiło do podpisania [dokumentu – red.]. Prześladowania katolickich zakonników nie ustają” – podaje portal. To samo dotyczy na przykład biskupa Xinxiang (Henan), ks. Zhanga Weizhu. Po aresztowaniu w maju wraz z 10 księżmi i tyloma klerykami, jego los wciąż pozostaje nieznany.
„Porozumienie między Watykanem a Chinami w sprawie mianowania biskupów nie zmieniło dotychczasowej dynamiki prześladowań, a partia nadal ściśle kontroluje działalność personelu religijnego” – konkluduje portal.
Źródło: asianews.it
PR